Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LEKARSTWO NA MIŁOŚĆ

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1965
 • Premiera:
  1966. 07. 20
 • Gatunek:
  Komedia, Film sensacyjny
 • Czarno-biały, 2766 m, 95 min

  Lokacje: Warszawa (Osiedle "Plac Teatralny", bar kawowy przy ul. Kruczej, Kamienne Schodki, ul. Nowy Świat, kawiarnia na tarasie Centralnego Domu Towarowego przy ul. Kruczej, Ogród Saski).

Bezpretensjonalna, czysto rozrywkowa komedia z udziałem plejady gwiazd polskiego ekranu lat sześćdziesiątych. Udane połączenie sensacyjnej fabuły z humorem kazało krytykom łączyć "Lekarstwo na miłość" z filmami mistrza gatunku Rene Claira, zwłaszcza zaś z jego "Milionem" i "Pod dachami Paryża". Wpływ Francuza widać też w wizerunku bohaterów. Właściwie wszyscy są sympatyczni, nawet gangsterzy - do 16.00 przykładni ojcowie rodzin i pracownicy państwowych instytucji, dopiero później producenci fałszywych pieniędzy. Wszystko to sprawia, że ani na moment komedia Batorego nie wychyla się z ram konwencji, ani przez chwilę nie naraża widza na niespodziewany "skok" w krwawo-brutalną poetykę kina sensacyjnego. Przeciwnie - świat "Lekarstwa..." jest przyjazny i ciepły, bohaterowie negatywni - jeśli już są - to pocieszni, a jeżeli dodać do tego wątek miłosny i niespodziewane zakończenie - powodzenie murowane. Mimo utyskiwań niektórych krytyków film Batorego spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Zyskał sobie nawet opinię najlepszej komedii roku. Zgrabnie skonstruowana intryga, autentyczny humor, wyraziste postacie i markowe aktorstwo spowodowały, że "Lekarstwo..." powiększyło - niezbyt liczne przecież - grono polskich filmów, które są systematycznie wznawiane. Akcja utworu Batorego osnuta została na kanwie powieści "Klin" Joanny Chmielewskiej. Przedmiotem zaś, wokół którego spiralnie rozwija się fabuła, jest telefon. Przy nim to właśnie siedzi młoda, atrakcyjna pani architekt na próżno czekająca na wiadomość od płochego kochanka. Tymczasem aparat, jeśli już dzwoni, to wciąż za sprawą kogoś domagającego się jakiejś centrali i jakiejś Honoraty. Wreszcie dziewczyna nie wytrzymuje. Trochę ze zniecierpliwienia, trochę z nudów podaje się za ową nie znaną jej kobietę. Niebawem okazuje się, że "centrala" to punkt kontaktowy bandy fałszerzy banknotów, a Honorata jest ich łączniczką. Jakby tego było mało, również za sprawą telefonu, w życiu przystojnej pani architekt pojawia się intrygujący i czarujący mężczyzna. W finale szefem szajki okaże się Janusz, a tajemniczy mężczyzna - kapitanem MO. Stanie się on jej "lekarstwem na miłość".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KLIN
Powieść
AutorJoanna Chmielewska
W czołówce filmu brak informacji o pierwowzorze literackim scenariusza

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2022.06.13 00:10:12
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski