Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

INNA WYSPA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1986
 • Premiera:
  1987. 03.
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 1979 m, 69 min

  "Inna wyspa" jest filmem dyplomowym PWSFTviT.

Debiut fabularny wykładowczyni w PWSFTviT, cenionej realizatorki filmów oświatowych i dokumentalnych, laureatki licznych nagród, w tym: "Brązowego Lajkonika" ("Michał", 1979), "Srebrnego Lajkonika" ("Portret ze słów", 1985) oraz wyróżnień na MFF w Lipsku ("Inny dom", 1981). W swych dokumentach Kędzielawska porusza często problemy ludzi samotnych, bezbronnych, skrzywdzonych przez los. Raz są to osoby molestowane seksualnie w dzieciństwie ("Blizna"), kiedy indziej odtrącone przez wszystkich ciężarne kobiety ("Bezdomna miłość"), jeszcze kiedy indziej zaś małoletni pensjonariusze Pogotowia Opiekuńczego ("Wyśniona miłość"). O ich cierpieniu, troskach i nadziejach umie artystka mówić taktownie, a zarazem nie powierzchownie. Potrafi wstrząsnąć widzem, jednocześnie zmuszając go do refleksji. Tematyka "Innej wyspy" jest bardzo bliska tej, którą reżyserka porusza w swych dokumentach.
Marta, młoda, 35-letnia kobieta, podobnie jak jej mąż Paweł, jest architektem. Właśnie pracują wspólnie nad nowym projektem. Ale Marta jest nieuleczalnie chora, często miewa ataki, które wytrącają ją na pewien czas z działania. Paweł się niecierpliwi, ponieważ mija już kolejny termin oddania projektu. Jego żona postanawia udać się znów na leczenie do Domu Opieki dla Przewlekle Chorych "Caritasu" prowadzonego przez siostry zakonne. W drodze poznaje młodego mężczyznę Andrzeja, który odprowadza ją do bram ogrodu. Spotyka go później dosyć często na terenie Domu, gdzie Andrzej odwiedza swoją starą matkę. Pobyt w "Caritasie" stawia Martę na nogi. Gdy wraca do domu wstępuje w nią nadzieja, czuje się lepiej, chce mieć dziecko, w którym widzi swój ratunek. Spotyka się jednak z obojętnością Pawła. Po pewnym czasie stan Marty pogarsza się, odwiedza ją w domu pielęgniarka Krysia, z którą Paweł nawiązuje przelotny romans. Marta musi znów udać się do Domu Opieki. Uczestniczy w życiu mieszkających tam starych kobiet, mocno przeżywa śmierć jednej z nich. Jej reakcja jest bardzo gwałtowna. Wkrótce uspokaja się, zawiera przyjaźń z Karolką, matką Andrzeja. Tymczasem Paweł wycofuje nazwisko żony z projektu, decyduje się skończyć go sam. Lekarka nie rokuje Marcie żadnych nadziei, jej choroba - stwardnienie rozsiane, to pewna śmierć. Marta ma pełną świadomość swego stanu. Wraca do domu, ale stosunki z Pawłem nie układają się dobrze. Po kolejnym pobycie w "Caritasie" Marta postanawia rozstać się z Pawłem. Widzi jakąś szansę w Andrzeju, ale on też odchodzi. Marta wraca do domu, robi porządki w swoim pustym mieszkaniu. Wychodzi nad rzekę, popełnia samobójstwo.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.10.01 00:16:20
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman