Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZŁOTA MAHMUDIA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Bułgaria
 • Rok produkcji:
  1986
 • Premiera:
  1987. 03. 02
 • Gatunek:
  Film przygodowy, Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny, 2578 m, 77 min

Agnieszka, Jasio i Piotrek wraz z rodzicami spędzają wakacje w Bułgarii, korzystając z gościny pana Sławczo. Pewnego wieczora, przy ognisku, pan Sławczo opowiada historię o zatopionym statku, na którym znajdował się posag Rady, pięknej córki beja tureckiego, porwanej przez ubogiego rybaka. Nikt nie ocalał z tej katastrofy, a od tamtej pory ludzie wciąż szukają skarbu spoczywającego na dnie morza.
Rankiem Staś, jedenastoletni syn pana Sławczo, zabiera Piotrka do portu. Staś podsłuchał, że Angeł, właściciel statku "Sijka", wypływa na poszukiwanie skarbu. Chłopcy ukrywają się na pokładzie statku. Tymczasem w domu pana Sławczo wszyscy są zaniepokojeni zniknięciem chłopców.
"Sijka" wpływa do zatoki u ujścia Ropotamo w miejscu, gdzie według legendy rozbił się statek z posagiem Rady. Staś zostawia Piotrka na statku, a sam płynie na wyspę, gdzie rybacy wyładowują sprzęt. Angeł i Zachary zabierają przestraszonego Piotrka do łodzi i przewożą na brzeg. Tu czeka już trzeci rybak, Georgi. Piotrek spotyka się ze Stasiem, obaj są już zmęczeni i głodni. Wpadają w ręce Angeła i zostają skrępowani. Angeł odpływa "Sijką" do portu, a Georgi uwalnia chłopców, którzy w zamian zobowiązują się pomóc mu w wydobyciu skrzyni, spoczywającej na dnie morza. Georgi i Staś nurkują, przewiązują skrzynię linami i przy pomocy kołowrotu wyciągają ją na brzeg.
Tymczasem "Sijka" wpływa do portu. Pytani o dwóch zaginionych chłopców Angeł i Zachary odpowiadają, że nic o nich nie wiedzą. Mitko, członek załogi "Sijki", dowiaduje się jednak od Zacharego, że chłopcy zostali nad Ropotamo. Informuje o tym rodziców Piotrka. Ojciec natychmiast rozpoczyna poszukiwania.
Georgi wygania chłopców, a sam upija się winem. Staś i Piotrek, po nocy spędzonej w zagrodzie, wróciwszy rano na plażę, znajdują pustą skrzynię. W szczelinie tkwi złota moneta.
Poszukiwania trwają. Ojciec z Jasiem i Nikolem pożyczają łódkę i płyną rzeką. Mitko i Agnieszka wędrują lądem. W trzcinach Angeł odnajduje Georga i worek z monetami. Georgi próbuje załagodzić sytuację i proponuje podział skarbu. Tymczasem chłopcy spotykają Zacharego. Dochodzi do bójki między nim a Georgim i Angełem. Zachary zostaje ranny, Georgi w czasie ucieczki przed ojcem Piotrka wpada wraz z workiem do wody. Skarb znika w gęstym mule.
Wieczorem przy ognisku Staś daje Piotrkowi złotą monetę (mahmudię) na pamiątkę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZŁOTA MAHMUDIA
Powieść
AutorLesław Bartelski

Varia
pokaż

2022.03.26 00:20:19
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman