Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOMEDIANTKA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1986
 • Premiera:
  1987. 05. 04
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film obyczajowy
 • Barwny, 3080 m, 108 min

  Lokacje: Piotrków Trybunalski (ul. Pijarska, ul. Konarskiego, ul. Grodzka), Warszawa (ul. Kanonia na Starym Mieście w sąsiedztwie katedry Świętego Jana).

Koniec XIX wieku. Janka, zafascynowana teatrem i skłócona ze swym środowiskiem córka zawiadowcy stacji, odrzuca oświadczyny kochającego ją Andrzeja i po kłótni z ojcem wyjeżdża do miasta, gdzie udaje jej się dostać do ogródkowego teatrzyku "Tivoli". Zaczyna jako chórzystka, uczy się trudnej sztuki aktorskiej i nowego sposobu życia. Związuje się z Władkiem, kolegą z teatru, przyjaźni z pisarzem Głogowskim, otrzymuje powoli coraz ciekawsze propozycje aktorskie, lecz nieustannie boryka się z trudnościami finansowymi. Grupa osób z teatru chce założyć nowe towarzystwo teatralne. By zdobyć na ten cel pieniądze, usiłują skłonić Jankę, by zgodziła się je odebrać od bogatego Kotlickiego, który oświadczył, że wręczy je tylko jej osobiście. Janka rozumie, co ten warunek oznacza, i nie zgadza się. Intrygi sprawiają, że nie otrzymuje obiecanej roli w nowej sztuce. Dociera do niej wiadomość o ciężkiej chorobie umysłowej ojca. Zwraca się o pomoc do Władka, którego dziecka się zresztą spodziewa, lecz ten odmawia zainteresowany już inną aktorką - Majkowską, która i na scenie zajęła miejsce Janki. Ta, zrozpaczona, bez środków do życia i perspektyw popełnia samobójstwo.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOMEDIANTKA
Powieść
AutorWładysław Reymont

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2022.05.21 07:08:11
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego