Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOKTOR JUDYM

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1975
 • Premiera:
  1975. 10. 20
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film obyczajowy
 • Barwny, 2624 m, 91 min

  Lokacje: Nałęczów, Świętochłowice (kopalnia "Śląsk" w Chropaczowie).

Po studiach w Paryżu Tomasz Judym wraca do Warszawy z dyplomem doktora medycyny. Zdolny, energiczny, a przy tym przystojny, ma wszelkie szan­sę, by założyć w Warszawie prosperujący, gabinet lekarski, leczyć bogatych, zrobić karierę. Z ciekawością witany w salonach, popierany przez bogate pacjentki, Judym szybko zraża do siebie mieszczańskie otoczenie odważnymi poglądami społecznymi. Jest lekarzem z powołania pragnącym przede wszystkim usunąć społeczne źródła chorób - nędzę zrodzoną z niesprawiedliwości społecznej. Środowisko odrzuca jego program, więc Judym opuszcza Warszawę i przyjmuje propozycję pracy w Cisach, popularnym kurorcie. Znów otwiera się szansa beztroskiej egzystencji: wśród bogatych kuracjuszek leczących swe prawdziwe i urojone dolegli­wości. Judym nie ulega pokusie; wierny swemu posłannictwu organizuje leczenie chłopów żyjących w nędzy i ciemnocie. W Cisach przebywa Joanna Podborska, znajoma Judyma z Paryża, wychowawczyni w domu hrabiny Niewadzkiej. Między Judymem i Joasią rodzi się uczucie. Dziewczyna zarażona społecznikowską pasją Judyma, zakłada szkółkę dla chłopskich dzieci, opiekuje się chorymi w prowizorycznym szpitalu. Postawa Judyma powoduje coraz ostrzejsze konflikty między nim a zarządem uzdrowiska, pasożytującym na okolicznej nędzy. Po gwałtownej scysji z dyrektorem Węglichowskim i z administratorem Krzywosądem, Judym opuszcza Cisy. Inżynier Korzecki, dziwak i neurastenik, ale zara­zem patriota i społecznik, namawia Judyma do podjęcia pracy na Śląsku. Doktor zniechęcony porażką w Cisach, powstrzymuje się od społecznych inicjatyw, ale widząc nędzę i wyzysk górników i konfrontując ją z luksusem pałaców i cynizmem przemysłowców - coraz energiczniej zaczyna zabiegać o stworzenie przy­najmniej elementarnych warunków opieki lekarskiej dla robotników. Tragiczny wypadek w kopalni poma­ga mu osiągnąć pewien postęp. Nawet samobójcza śmierć inżyniera Korzeckiego, nie załamuje Judyma. Kiedy na Śląsku zjawia się Joasia, doktor dokonuje bolesnego wyboru. Odrzuca jej uczucie, wyrzeka się własnego szczęścia, w imię wyższych racji.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
LUDZIE BEZDOMNI
Powieść
AutorStefan Żeromski

Patrz także:
schowaj

 • 1964
  Spektakl telewizyjny / Stefan Żeromski / Ireneusz Kanicki
 • 1971
  Spektakl telewizyjny / Stefan Żeromski / Lidia Zamkow
2020.05.20 00:15:37
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor