Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNI KURS

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1963
 • Premiera:
  1963. 08. 06
 • Gatunek:
  Film kryminalny
 • Czarno-biały, 2586 m, 90 min

  Lokacje: Gdynia (Dworzec Główny, dzielnice Kamienna Góra i Orłowo, ul. Żwirki i Wigury, Morska, 10 lutego, Świętojańskia).

"Rasowy kryminał", "Kryminał z biglem" - tak brzmiały tytuły recenzji po premierze "Ostatniego kursu". Pojawiły się też wprawdzie głosy krytyczne, lecz stanowiły mniejszość. Podczas pracy nad filmem Jan Batory wzorował się na klasycznych kryminałach brytyjskich, w których często suspense czy wręcz makabra łagodzone bywają przez odpowiednią dawkę humoru (zazwyczaj czarnego). Reżyser zaangażował aktorów o wyrazistym emploi, co sprawia, że widz niemal od razu wie, kto jest bohaterem pozytywnym, a kto "czarnym charakterem". Scenariusz wyszedł spod pióra Joego Alexa (czyli Macieja Słomczyńskiego), etatowego w latach sześćdziesiątych autora sensacyjnych widowisk telewizyjnych ("Kobra") i powieści detektywistycznych.
W okolicach Trójmiasta od pewnego czasu powtarzają się tajemnicze morderstwa taksówkarzy, ślady wskazują na tło rabunkowe. Kierujący śledztwem porucznik Szymański z początku podejrzewa, że w zabójstwa zamieszany jest Kowalski, którego zmiennik dopiero co zginął. Dopiero dzięki splotowi przypadków stróżom prawa udaje się wpaść na bardziej wiarygodny trop. A wiedzie on prosto do uwodzicielskiej Krystyny, piosenkarki występującej w nocnych lokalach. Okazuje się, że taksówkarze byli niepotrzebnymi świadkami zbrodniczego procederu: dyrektorzy wielkich przedsiębiorstw, którym pali się grunt pod nogami z powodu dokonanych nadużyć, zwabiani są w pułapkę, obiecuje im się umożliwienie ucieczki za granicę, po czym po zainkasowaniu pokaźnych sum - morduje. Szefową bandy okazuje się Krystyna, która w chwili aresztowania popełnia samobójstwo.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŚMIERĆ I KOWALSKI
Powieść
AutorJoe Alex (pseud.)

Varia
pokaż

2023.02.21 00:10:37
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych