Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W ZAWIESZENIU

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1986
 • Premiera:
  1987. 10. 19
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film polityczny
 • Barwny, 2546 m, 89 min

  Lokacje: Legnica, dworzec PKP Wrocław Nadodrze.

  W filmie wykorzystano utwory z nagrań Polskiego Radia i Archiwum Dokumentacji Mechanicznej.

Marcel Wysocki jest byłym oficerem Armii Krajowej skazanym niesłusznie w roku 1949 na karę śmierci. Anna Mroczyńska mieszka w Legnicy, gdzie jest pielęgniarką w miejscowym szpitalu. Poznali się w czasie wojny, pokochali. Anna wie o aresztowaniu Marcela. Uparcie czeka na jego powrót.
Rok 1950. Marcel zdołał uciec z więzienia i zjawia się w Legnicy. Anna jest jego jedynym niespalonym kontaktem. Przedzierając się przez Polskę na Ziemie Zachodnie, przekonał się, że Urząd Bezpieczeństwa dotarł już wcześniej do innych współtowarzyszy konspiracji. Może więc ukryć się tylko u niej. Anna konspiracyjnie przygotowuje mu kryjówkę w piwnicy domu, w którym mieszka. O obecności Marcela nie wie nawet jej matka.
Równolegle trwają poszukiwania Marcela przez pracowników Urzędu Bezpieczeństwa. Podejrzewają oni, że Wysocki mógł się ukryć w Legnicy. Konspiracja jest jednak bardzo szczelna. W ukryciu odżywa miłość Marcela i Anny. On będzie bezterminowo - tak sądzą, nie spodziewając się wydarzeń politycznych, które odmienią także ich los - tkwił w piwnicy. Ona robi wszystko, żeby wytrzymał, pomaga mu fizycznie i psychicznie. Sama także wykazuje hart ducha. Sytuacja jest podwójnie ciężka, ponieważ nie widać celu i kresu jego ukrywania się. Marcelowi zdarzają się sytuacje załamania, pogrąża się w depresji. Anna okazuje się wtedy mocniejsza.
Dramat rozgrywający się w piwnicy ma także odbicia zewnętrzne. Podejrzenia o obecności kogoś obcego w domu powzięła matka Anny. Ona jedna odkrywa jego istnienie i zamienia z nim kilka słów. Obecność Marcela odkrywa także sublokator - człowiek, który na pewno nie zachowałby tajemnicy. Nowym elementem komplikującym sytuację jest ciąża Anny i decyzja, że urodzi dziecko. Marcel będzie je oglądać tylko przez okienko piwnicy.
Anną jest zainteresowany pracujący z nią w szpitalu doktor Ruczyński. Jest to powodem plotek, które nasilają się w czasie ciąży Anny. Ruczyński deklaruje gotowość ożenku z pielęgniarką i dania dziecku swego nazwiska. Wtedy dowiaduje się od Anny, że dziecko ma ojca. Z pomocy doktora przyjdzie Annie skorzystać w czasie choroby Marcela. Wizyta Ruczyńskiego w piwnicy i wyniesiona ze szpitala penicylina uratują ukrywającemu się życie.
Mijają lata, dziecko rośnie... Zagęszcza się studium człowieka w ukryciu i studium miłości dwóch osób skazanych na siebie. Komunikaty radiowe przynoszą wiadomości: najpierw o śmierci Stalina, później o wypadkach czerwcowych 1956 roku w Poznaniu. Dramatyczna okoliczność sprawia, że Marcel wychodzi ze swej kryjówki. Zostaje aresztowany. Ale zmieniła się sytuacja polityczna. Zrewidowany zostaje także wyrok wydany na niego przed laty.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1987
  Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za debiut reżyserski
 • 1987
  Gdańsk (Młode Kino Polskie)-nagroda w kategorii filmów fabularnych
 • 1987
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za debiut reżyserski
  wyróżnienie
 • 1987
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda im. prof. Bolesława Lewickiego uczestników seminarium dla nauczycieli
 • 1987
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Publiczności
 • 1987
  Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda za scenariusz
 • 1987
  Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda za scenariusz
 • 1987
  Nagroda Artystyczna Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego
  I stopnia
 • 1987
  Nagroda Niezależnego Komitetu Kultury "Solidarności" dla najlepszego filmu roku
  za rok 1986
 • 1987
  Nagroda Szefa Kinematografii (Przewodniczącego Komitetu Kinematografii) za twórczość filmową-w dziedzinie filmu fabularnego
  za rok 1986
 • 1988
  Dunkierka (MFF)-Nagroda Specjalna Jury
 • 1988
  Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Specjalna Jury
2023.01.18 01:42:52
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski