Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAŁE DRAMATY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1958
 • Premiera:
  1960. 03. 14
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny, 1803 m, 62 min

  Lokacje: Kazimierz n. Wisłą.

Janusz Nasfeter (1920-1998) zapisał się w dziejach polskiego kina jako przenikliwy znawca dziecięcej psychiki, w mistrzowski sposób ukazujący świat doznań najmłodszych. Jego uwagę przyciągali zwłaszcza ci najsłabsi, bezbronni, pokrzywdzeni przez los. Reżyser penetrował ich rozczarowania, zawiedzione nadzieje. Czułym okiem kamery rejestrował ból towarzyszący zetknięciu dziecięcych oczekiwań z rzeczywistością. Z czasem - od tytułu jego wczesnego filmu - wśród krytyków pojawiła się opinia, że Nasfeter to specjalista od "małych dramatów". Małych nie ze względu na nikłą moralną dolegliwość, lecz dlatego, że były udziałem dzieci - istot najmniej odpornych na psychiczne urazy, najbardziej potrzebujących opieki i troski. Miał też Nasfeter niezwykłą umiejętność owocnej współpracy z młodocianymi aktorami, którzy w jego filmach nie tyle "grali", co "byli", m.in. dzięki temu utwory autora "Motyli" cieszyły się uznaniem widowni i krytyki, zdobywając liczne, także zagraniczne nagrody. "Małe dramaty" to film złożony z dwu nowel. Wymowa obu jest jednoznaczna - dzieciństwo wcale nie musi być najszczęśliwszym okresem w życiu. Wręcz przeciwnie, może obfitować w liczne problemy i stresy. Ich wynikiem bywają psychiczne urazy, z którymi trudno sobie poradzić także dorosłym.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

KARUZELA

 • Nowela
 • 23 min

Bohaterami noweli pierwszej ("Karuzela") są chłopcy z niewielkiego miasteczka. Marzą oni, by przejechać się na karuzeli. Nie mają jednak na to pieniędzy. Chcąc zasłużyć na darmową jazdę, przez kilka godzin obracają karuzelę, w której niespodziewanie zepsuł się silnik. Wieczorem właściciel pozwala im na upragnioną przejażdżkę. Malcy są jednak tak wycieńczeni, że sami rezygnują.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

UPADEK MILIONERA

 • Nowela
 • 37 min

Nowela druga pt. "Upadek milionera" opowiada o dziesięcioletnim chłopcu spragnionym akceptacji kolegów. Jest słaby i nieśmiały, więc jedyne, co mu pozostaje, to zaimponować rówieśnikom świnką - skarbonką. Chwali się wszystkim, że już wkrótce za zgromadzone oszczędności będzie mógł kupić rower. Niestety, pewnego dnia mit milionera pryska.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 02:16:40
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.