Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RANCHO TEXAS

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1958
 • Premiera:
  1959. 04. 27
 • Gatunek:
  Film przygodowy
 • Czarno-biały, 2553 m, 85 min
  Lokacje: Lesko, wieś Tworylne nad Sanem w Bieszczadach, Kamieniołom Strzeblów w Sobótce, Wisłok pod Beskiem, Rymanów, wieś Krywe w gm. Lutowiska.

"Rancho Texas" zapisało się w annałach naszej kinematografii jako unikatowa próba adaptacji westernu do polskich warunków. Zamysł iście karkołomny, jeśli w ogóle sensowny. Trudno się zatem dziwić, że krytyka obeszła się z filmem Berestowskiego niezbyt łaskawie. Bo też i "polski Dziki Zachód" nie wypadł przekonująco. Odpowiednikiem amerykańskich prerii są w "Rancho Texas" Bieszczady. Przyjeżdżają tu Jacek i Marek - dwaj studenci zootechniki. Szukając wakacyjnej przygody i zarobku, zostają "kowbojami" na miejscowych wypasach bydła. Zamiast spodziewanych romantycznych przygód i męskiego, twardego życia, ich udziałem staje się dojmująca nuda. Dopiero gdy Jacek dostaje ogiera Szagi, sprawy przybierają inny obrót. Obdarowany nabiera pewności siebie, przechwala się w pobliskim barze, jednocześnie uwodzi Walentynę - dziewczynę szefa gangu przemytników i Agnieszkę - członkinię wyprawy geologicznej. Druga z dziewcząt wpada także w oko Markowi. Między kolegami zaczyna się rywalizacja, zakończona stwierdzeniem Jacka, że podrywał Agnieszkę "dla sportu". Bufonada i cynizm Jacka sprawiają, że traci zarówno przyjaźń Marka, jak i względy dziewczyny. Tymczasem szef bandy przemytników pragnie zemsty za uwiedzenie Walentyny. Między dwójką studentów a przestępcami dochodzi do strzelaniny. Przemytnicy zostaną ujęci przez milicjantów, a przyjaźń między Jackiem i Stefanem przywrócona. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2020.06.23 00:28:36
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl