Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKAZANY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1975
 • Premiera:
  1976. 02. 02
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 2385 m, 84 min

  Lokacje: Warszawa (gmach sądu przy Alei Solidarności 127), Gdynia (Skwer Kościuszki, restauracja "Panorama" na Kamiennej Górze, Orłowo, ulice: Świętojańska i Starowiejska).

"Skazany" jest trzecim po "Trądzie" i "Zapisie zbrodni" pełnometrażowym filmem Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Dowodzi też stałych zainteresowań reżysera, który preferuje tematykę kontrowersyjną, moralnie niejednoznaczną. W "Skazanym" jest to problem życia i śmierci, a właściwie etycznej oceny samobójstwa. Czy pozbawienie się życia zawsze jest złem? Czy w imię wyższych celów można je niekiedy tolerować?
W "Skazanym" Trzos-Rastawiecki doprowadził do perfekcji swoją metodę narracji. Charakteryzuje się ona maksymalną, werystyczną wręcz wiernością wobec rzeczywistości. Akcja filmu toczy się w autentycznej scenerii, aktorzy wtopieni są w tłum, zaludniający ulice, domy, kawiarnie, hale sportowe. Paradokumentalna forma opowieści sprawia, że widz traci poczucie wyjątkowości, które towarzyszy mu w odbiorze wielu innych filmów. W "Skazanym" wszystko jest znajome, sprawdzalne. Skrajny realizm reżysera najlepiej unaocznia metoda, którą posłużył się pracując nad scenariuszem: "Pisząc scenariusz opracowałem szczegółowo przebieg wydarzeń i biografie obu bohaterów, ich wzajemne związki, konflikty i więzy uczuciowe. Następnie przedstawiłem cały materiał prokuratorowi Edwardowi Saneckiemu z Generalnej Prokuratury i zapytałem, co by w tej sprawie zrobił. Odpowiedział: sporządziłbym akt oskarżenia. Poprosiłem więc, aby to uczynił. Gotowy akt oskarżenia i ten sam materiał faktograficzny przedstawiłem następnie mecenasowi Tadeuszowi de Virion z pytaniem, czy podjąłby się obrony. Zgodził się bez wahania. Z kolei akt oskarżenia otrzymał sędzia Michał Kulczycki, który przygotował i poprowadził rozprawę. Odbyła się ona z zachowaniem całej procedury postępowania karnego, z tym, że jako świadkowie wystąpili ludzie podstawieni przeze mnie i dokładnie poinstruowani, co mają zeznawać; ja sam byłem oskarżonym. Stenogram rozprawy posłużył następnie - po skrótach - do napisania dialogu filmowego; w rolach sędziego, prokuratora i obrońcy wystąpili tym razem aktorzy, ale mówili to i tylko to, co w rzeczywistości powiedziano na sali sądowej."
Głównym bohaterem "Skazanego" jest trzydziestoparoletni Ryszard Bielczyk - organizator imprez artystycznych. W swym nieustabilizowanym życiu nie ma właściwie żadnego punktu zaczepienia z wyjątkiem dużo starszego brata - trenera bokserskiego. Ale i z nim nie czuje bliskiej więzi. Wszystko zmienia się, gdy otrzymuje informację o jego nieuleczalnej chorobie. Postanawia zrobić jak najwięcej, by pomóc bratu, stojącemu na progu śmierci. Nie sprzeciwia się też, gdy starszy Bielczyk złamany fizycznym i duchowym cierpieniem postanawia odebrać sobie życie. Prokuratura, ustaliwszy okoliczności zgonu byłego trenera, wszczyna proces przeciwko Ryszardowi Bielczykowi... [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1976
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za scenariusz
 • 1976
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za rolę męską
 • 1976
  Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda Koordynacyjnej Rady Artystycznej Kin Studyjnych
  za szczególne walory moralne i dojrzałość artystyczną
 • 1976
  Nagroda "Kultury" (tygodnik,Warszawa)
  za "wysokie walory artystyczne oraz treści humanistyczne, ideowo-moralne i intelektualne jego dzieła"
 • 1976
  San Sebastian (MFF)-nagroda aktorska
 • 1977
  Warna (Międzynarodowy Festiwal Filmów Czerwonego Krzyża i Ochrony Zdrowia)-Grand Prix
2022.03.26 00:17:03
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman