Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OCZY NIEBIESKIE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1994
 • Premiera:
  1994. 01. 14
 • Gatunek:
  Komedia, Melodramat
 • Barwny (Agfa-Gevaert), 91 min

Młody skrzypek Jacek jest nieprzytomnie zakochany w ślicznej wiolonczelistce, błękitnookiej Ani. Matka dziewczyny wolałaby widzieć u jej boku poważniejszego i lepiej sytuowanego adoratora, postanawia więc wywieźć córkę za granicę w nadziei, że Ania zapomni o chłopaku. Jacek dowiaduje się o tym w ostatniej chwili. Pędzi na lotnisko i z tarasu widokowego skacze wprost na dach autobusu, wiozącego pasażerów do samolotu. W rezultacie doznaje poważnego urazu głowy, nieprzytomny zostaje odwieziony do szpitala. Od tej chwili film rozgrywa się w poetyce sennego marzenia. Jacek tkwi w nierealnym świecie, gdzie przeżywa różne, często absurdalne przygody. Przede wszystkim poszukuje Ani i komponuje piosenki. Dziewczyna zaś pojawia się i znika. Występuje w różnych wcieleniach, ale w żadnej ze swych postaci nie kocha Jacka. Raz jest elegancką prostytutką, to znów żoną bogatego biznesmena. Rozpala wyobraźnię i namiętność chłopaka, lecz sama nie chce wyznać mu swych uczuć, mimo nalegań z jego strony. Jacek co pewien czas staje u bram niebios, ale Święty Piotr nie zamierza wpuścić go do raju. Wreszcie chory odzyskuje przytomność. Rozpoznaje twarz czuwającej przy nim osoby. Pamięta niebieskie oczy. W filmie pełno jest aluzji, parafraz literackich, do których klucza szukać należy od oświeceniowych powiastek filozoficznych do romantycznych wieszczów i postmodernistycznych szyderców.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2023.01.18 01:44:31
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman