Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ERRATUM

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2010
 • Premiera:
  2011. 04. 08
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 91 min

  Okres zdjęciowy: lipiec 2009.
  Lokacje: Wrocław (m. in. stacja PKP Wrocław Nadodrze), Jezioro Mietkowskie.

Bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i krytykę pełnometrażowy debiut reżyserski Marka Lechkiego. Film zdobył wiele nagród na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Paryżu, Montevideo, Lecce, Chicago, Pusan, a także w Gdyni. Bohater to 34 - letni Michał - żonaty, jedno dziecko. Wraz z żoną Magdą i 9 - letnim synem Krzysiem mieszka w ładnym mieszkaniu, powodzi mu się cakiem nieźle, jednak wydaje się, że nie jest to szczęśliwa rodzina. Szczególnie między ojcem i synem nie widać bliskich relacji.
Michał jest zatrudniony w prywatnym biurze rachunkowym. Jego szef prosi go przysługę, akurat w okresie, kiedy w domu trwają przygotowania do komunii Krzysia. Przed rodzinną uroczystością żona ma dla niego mnóstwo spraw do załatwienia i Michał chce wziąć kilka dni urlopu, ale musi jechać na jeden dzień do Szczecina. Nie spodziewa się, że wskutek splotu okoliczności, wyjazd przedłuży się. W mieście, gdzie się urodził i wychował i gdzie nadal mieszka jego ojciec, z którym od dawna nie utrzymuje bliskich kontaktów, ma odebrać dla szefa luksusowy samochód, sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych. Jedzie do Szczecina pociągiem i bez problemów odbiera auto. Wstępuje jeszcze do ojca, bo Krzyś prosił o wędkę, którą Michał łowił ryby w dzieciństwie. Wizyta w domu ojca przebiega w atmosferze wzajemnych żalów, pretensji, niedomówień. Nie poprawia mu humoru przypadkowe spotkanie z kumplem z dawnych lat, Zbyszkiem, z którym kiedyś grał w zespole rockowym. Rozstali się w kłótni, Michał zostawił kolegów i wyjechał do stolicy na studia muzyczne, których nigdy nie skończył. Mając za sobą dzień pełen przykrych wspomnień, w kiepskim nastroju wraca po zmroku samochodem szefa do domu. Na dodatek rozmawia przez telefon komórkowy z żoną, która ma pretensje, że wyjazd zajął mu zbyt dużo czasu. Na ciemnej ulicy, w pobliżu parku, potrąca starszego mężczyznę. Śmiertelna ofiara to bezdomny, który wtargnął na jezdnię, był pijany. Policja przesłuchuje Michała, który w świetle prawa jest niewinny i zostaje zwolniony. Z uszkodzonym przednim zderzakiem i lampą, Michał jedzie do warsztatu samochodowego prowadzonego przez znajomego, niejakiego Nawrockiego, który obiecuje szybką wymianę. Ale naprawa przedłuża się z powodu braku części. W tym czasie Michał krąży po mieście, odwiedza znajome kąty, przypominające mu dawne czasy. Spotyka się ze Zbyszkiem, by wyjaśnić nieporozumienia z przeszłości. Postanawia też dowiedzieć się, kim był bezdomny mężczyzna, którego potrącił. Policja zna tylko pseudonim ofiary, wydaje się, że nie miał żadnej rodziny. Michał bezskutecznie chodzi po melinach, dworcach, schroniskach, gdzie przebywają bezdomni. Wreszcie trafia na pewien trop. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2010
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za debiut reżyserski lub drugi film
 • 2010
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą
 • 2010
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Dziennikarzy
  za "dojrzałe artystycznie i pogłębione psychologicznie ujęcie problematyki egzystencjalnej, zwłaszcza relacji rodzinnych"
 • 2010
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Dziennikarzy
 • 2010
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za dźwięk
 • 2010
  Pusan (MFF)-Wyróżnienie Specjalne Jury
  w sekcji "Flash Forward"
 • 2010
  Warszawa (Warszawski Festiwal Filmowy)-Nagroda Główna w Konkursie "1-2"
 • 2010
  Chicago (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Złota Plakietka
  w sekcji "Nowi Reżyserzy"
 • 2010
  Konin (Przegląd Polskich Filmów Fabularnych "Debiuty")-Nagroda Publiczności
 • 2010
  Saloniki (MFF)-Nagroda za scenariusz
 • 2011
  Lecce (Europejski Festiwal Filmowy)-Nagroda Specjalna Jury
 • 2011
  Montevideo (MFF)-Nagroda FIPRESCI
 • 2011
  Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Grand Prix
 • 2011
  Toruń (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Tofifest")-Nagroda Główna "Złoty Anioł" w konkursie "On Air"
 • 2011
  Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda Polsko-Niemieckich Spotkań Młodzieży dla najlepszego filmu polskiego
 • 2011
  Paryż (Festiwal "KinoPolska")-Nagroda Publiczności
 • 2012
  Złota Taśma (Nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP)-w kategorii: film polski
2022.06.23 00:26:36
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman