Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IRENA DO DOMU!

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1955
 • Premiera:
  1955. 11. 26
 • Gatunek:
  Komedia, Film obyczajowy
 • Czarno-biały, 2950 m, 90 min

  Lokacje: Warszawa (ul. Sierpecka, Las Bielański, ul. Krakowskie Przedmieście w rejonie kościoła Świętego Krzyża).

Jedna z bardziej udanych komedii schyłkowego socrealizmu. Tendencyjność filmu została tu złagodzona przez nierzadkie chwile autentycznego komizmu i dobrą grę lubianych aktorów z Adolfem Dymszą, Lidią Wysocką i Ludwikiem Sempolińskim na czele.
Głównym bohaterem filmu jest małżeństwo Majewskich. Mąż - Zygmunt jest majstrem w jednej z warszawskich fabryk i przy okazji przeciwnikiem pracy zawodowej kobiet, co nijak się ma do stalinowskich haseł: "Kobiety na traktory". Jego żona Irena, znając poglądy małżonka, ukrywa chęć nauki jakiegoś zawodu. Przypadek stwarza okazję. Irena dowiaduje się o kursach dla kierowców i zaczyna na nie uczęszczać. By mąż niczego się nie domyślił, po mistrzowsku organizuje sobie dzień. Rano odprowadza syna do przedszkola i biegnie na kurs. Wracając przynosi obiad ze stołówki i gdy pan Zygmunt po pracy zmęczony zasiada do stołu, nie jest w stanie niczego się domyślić. Tymczasem Irena robi duże postępy w nauce nowego fachu. Kończy kurs z najlepszym wynikiem i chce podjąć pracę. Wówczas zadowolony małżonek oświadcza jej, że właśnie skończył montaż maszyny, nad którym ostatnio tak intensywnie pracował i następnego dnia ma zamiar wyjechać na rodzinny urlop. Kiedy tajemnica się wydaje, pan Majewski stara się żonę odszukać i przywołać do porządku. W szaleńczym pościgu uczestniczy także pewien dyrektor, śpieszący do Urzędu Stanu Cywilnego na spotkanie z narzeczoną, któremu pani Irena zabrała przypadkiem teczkę z dokumentami . . .

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2023.01.24 00:07:21
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski