Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZEZNACZENIE

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2008-2009
 • Premiera:
  2010. 03. 04
 • Barwny, 13 odcinków x ok. 44 min

  Zdjęcia do serialu rozpoczęły się w październiku 2008 roku.
  Lokacje: Warszawa.

"Przeznaczenie" to rodzaj hybrydy międzygatunkowej, zawierającej w sobie kryminał, dokument i mystery crime. Główną bohaterką serialu jest autentyczna wróżka, Małgorzata Trzaskoma, natomiast postacią fikcyjną, na której opiera się fabuła serialu, jest komisarz Anna Sarnowicz. W tej roli zobaczymy Magdalenę Nieć. Oryginalna tematyka, wartka akcja, wyraziści bohaterowie i aura tajemnicy sprawiają, że "Przeznaczenie" ma szansę zainteresować bardzo szeroką widownię. Kobiety znajdą w nim historie ważne społecznie, mężczyźni z pewnością docenią świetną muzykę i dynamicznie zmontowany obraz.

Główna postać "dokumentalna" to prawdziwa wróżka - jasnowidz Małgorzata Trzaskoma, która - nie będąc zawodową aktorką - gra na ekranie samą siebie. Jej udział nadaje serialowi aspekt paradokumentalny również dlatego, że scenariusze inspirowane są autentycznymi wydarzeniami z życia zawodowego Małgorzaty. Dodatkowym elementem, jaki niesie ze sobą obecność w serialu prawdziwej wróżki jest aura tajemniczości, której nie udałoby się uzyskać, powierzając tę rolę zawodowej aktorce. Godnym podkreślenia jest fakt, iż pomysł wykorzystania w serialu fabularnym prawdziwego jasnowidza to pierwszy tego typu zabieg w historii polskiej telewizji.
Aby urozmaicić fabułę oraz połączyć dokument z fikcją stworzono postać komisarz Anny Sarnowicz, przyjaciółki wróżki (w roli Anny - Magdalena Nieć). W warstwie fabularnej Anna, na podstawie przeczuć i podejrzeń Małgorzaty oraz przy wsparciu techniki policyjnej, rozwiązuje najbardziej skomplikowane i trudne kryminalne zagadki. Policjantka korzysta z pomocy wróżki, ponieważ jej wiedza i intuicja stanowią dodatkowy wymiar, poszerzając i uzupełniając klasyczne metody śledcze. Komisarz Anna Sarnowicz jest w serialu postacią wiodącą, zarówno w sensie ilościowym, jak i jakościowym. Jest najbardziej aktywna, działa energicznie i skutecznie, stanowiąc niezbędne ogniwo pomiędzy fikcyjnymi historiami a autentyczną postacią Małgorzaty Trzaskomy. Natomiast wróżka, pomagając w śledztwie, korzysta ze swojej intuicji i metod pracy parapsychologa, i nadaje tym samy serialowi wymiar gatunku "mystery".
Reasumując - w każdym odcinku widz staje się świadkiem prowadzonych jednocześnie dwóch śledztw: "ezoterycznego" i "kryminalistycznego", które mają na celu rozwiązanie tej samej tajemnicy. Małgorzata Trzaskoma, główna postać dokumentalna serialu, wspiera swoim działaniem komisarz Annę, czyli główną postać fabularną.
Drugą ważną postacią fabularną jest oficer policji Sławek (interesująca kreacja Aleksandra Podolaka), ekranowy szef i mentor Anny. Sławek, starszy i doświadczony policjant, z początku patrzący nieufnie i sceptycznie na niekonwencjonalne metody pracy Anny, z czasem akceptuje je i przymyka oko na współpracę podwładnej z jasnowidzem. Kolejne stałe postaci to: młody policjant, nowicjusz Mietek - w tej roli Łukasz Jakubowski, prokurator - Aldona Orman, anatomopatolog - Małgorzata Szeptycka oraz psycholog policyjny - Przemysław Kapsa.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

PRZEZNACZENIE w internecie

ŚLEDZTWO (1)

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2008

Pierwszy odcinek serialu otwiera scena, w której grupa studentów świętuje w klubie zdaną sesję egzaminacyjną na studiach. Podczas zabawy znika bez śladu jedna ze studentek, Julka. Rodzice rozpoczynają rozpaczliwą walkę o odnalezienie córki. Kiedy wszystkie metody zawodzą, zrozpaczona matka dziewczyny decyduje się skorzystać z pomocy jasnowidza i wróżka z 20-letnim stażem - Małgorzata Trzaskoma, która woli, gdy nazywa się ją parapsychologiem, okazuje się niezwykle pomocna w tych poszukiwaniach. Policjantka Anna Sarnowicz, z początku bardzo sceptyczna do wszelkiego rodzaju parapsychologii, z czasem zaczyna współpracować z Małgorzatą. W ten sposób nawiązuje się nie tylko współpraca, ale i przyjaźń między obydwiema paniami. Wychodzi na jaw, że zaginiona Julka padła ofiarą tzw. tabletki gwałtu. Ona i inne dziewczyny uprowadzone w podobnych okolicznościach są przygotowywane do wywiezienia do tureckiego domu publicznego. Pewne poszlaki sugerują, że w tę sprawę jest też wmieszany chłopak Julki, który ukrywał przed nią, że handluje narkotykami. Czy policjantce Annie przy ścisłej współpracy z jasnowidzem Małgorzatą uda się odnaleźć żywą Julkę i uwolnić ją i inne ofiary z rąk porywaczy? I przede wszystkim, kto był tak okrutny, że wystawił bezbronną dziewczynę handlarzom żywym towarem?

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

W SIECI (2)

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2009

I znowu drogi Anny i Małgorzaty się przecinają. Znów ktoś zaginął, znów zrozpaczeni bliscy chwytają się metod racjonalnych i nieracjonalnych, by dowiedzieć się, co się z nim stało. Małgorzata i Anna spotykają się przypadkiem u zrozpaczonego chłopaka, który szuka swojej dziewczyny. To przypadek czy przeznaczenie? Małgorzata i Anna przechodzą na "ty". Dzięki wspólnemu wysiłkowi wróżki i policjantki udaje się rozwiązać zagadkę, niestety dziewczyna już nie żyje, udaje się odnaleźć ciało dziewczyny ale wkrótce wykryć sprawcę jak się okazuje morderstw kolejnych trzech kobiet, a motywem zbrodni okazuje się być miłość i zazdrość. Współpracując, bohaterki poznają się bliżej i od tej pory ich relacja będzie się zacieśniać.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

ECHA (3)

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2009

Wieloletnia przyjaciółka Anny - Magda ma problem emocjonalny. Ku jej zaskoczeniu Anna proponuje jej, by skorzystała z usług wróżki Małgorzaty. Wkrótce również sama Anna przychodzi do Małgosi po poradę w sprawie kryminalnej którą właśnie prowadzi. To już nie przypadek, że znowu zaczynają wspólnie działać. W tym momencie następuje punkt zwrotny w relacji Małgorzaty i Anny.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

FAŁSZYWY RUCH (4)

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2009

Kolejna sprawa - światy zbrodni i mistyki zataczają wspólny krąg. Drogi Anny i Małgorzaty znowu się krzyżują, ale żadna z nich już się temu nie dziwi. Czują, że ich spotkanie w czasie i przestrzeni tajemniczego zdarzenia to przeznaczenie. Ramię w ramię, z podwójną energią, rozpoczynają śledztwo policyjno-ezoteryczne, pierwszy raz jako równorzędne partnerki. Ambitna i pełna ideałów Anna pomoc Małgorzaty traktuje jako dar losu, dzięki któremu będzie można uratować choć jeszcze jedno ludzkie istnienie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

JESTEM OD ŻYWYCH (5)

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2009

Niespodziewanie przychodzi kryzys relacji Małgorzaty i Anny. Tym razem bowiem tropy, które Małgorzata podsuwa Annie, okazują się mylne. Anna czuje się zdezorientowana, czy to był jednak przypadek, czy może sukces wynikał jedynie z tego że Anna mając racjonalne poszlaki i dowody przez ich pryzmat interpretowała mgliste przeczucia i wizje Małgorzaty. Czy może Małgorzata jest szarlatanem. ich wzajemne relacje ulegają zachwianiu. Wkrótce jednak okazuje się, że to przestępcy celowo podsunęli Małgorzacie fałszywy ślad. Jak potoczą się dalej losy Anny i Małgorzaty? Jakie niesamowite sprawy z pogranicza światów ezoteryki i zbrodni uda im się razem rozwiązać?

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

PIERWSZA MIŁOŚĆ (6)

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2009

Główny bohater tej opowieści, Adrian jest uczniem liceum. To samotnik i introwertyk. W szkole pojawiła się właśnie nowa młoda nauczycielka angielskiego. On mylnie odczytuje miłe zachowanie tej kobiety wobec siebie i zakochuje się w niej pierwszą wielką miłością. Potem czuje się odepchnięty. Chcąc mu pomóc, matka zaniepokojona depresyjnym zachowaniem syna posyła go do parapsychologa. Małgorzata doświadcza przerażającej wizji, związanej z przyszłością Adriana - w tych obrazach jest pełno krwi. Wróżka swoimi metodami próbuje go ostrzec, jednak chłopak nie przejmuje się jej ostrzeżeniami. Jest zazdrosny, co prowokuje go do agresywnego zachowania. Od tej pory rozpoczyna się pasmo jego kłopotów. Na jego losy znacząco wpłynie tragedia, która wydarzyła się w jego szkole przed wielu laty... Tymczasem Adrian pewnego wieczoru widzi jak do domu jego ukochanej przyjeżdża inny mężczyzna, również nauczyciel z tej samej szkoły. Mają romans? Śledząc nauczycielkę jej nastoletni adorator staje się świadkiem jej zabójstwa, kiedy to kobieta po wieczornym spotkaniu i kłótni z kochankiem ginie od ciosu nożem. Jednak dziwne zachowanie tego chłopaka sugeruje, że to on mógł zabić. Adrian staje się jedynym podejrzanym. Wkrótce policyjne doświadczenie Anny i ezoteryczne ślady odkryte przez intuicję Małgorzaty pokazują nowy trop. Policjantka w starych aktach odnajduje informację, że podobna zbrodnia miała miejsce w tej szkole 20 lat temu - obydwie ofiary są do siebie podobne pod względem fizycznym i zostały zabite w ten sam sposób. Czy rzeczywiście obie historie są ze sobą związane?

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

DECYZJA (7)

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2009

Parapsycholog Małgorzata tym razem pomaga parze nastolatków z prowincji, których życie komplikuje nieoczekiwana ciąża. Zamożni rodzice chłopaka mają zupełnie inne plany związane z jego przyszłością. Udaje im się namówić ojca dziewczyny, by ten przekonał ją do aborcji. Nastolatka musi podjąć życiową decyzję - zostać młodocianą matką czy usunąć ciążę. Decyduje się jednak urodzić dziecko i podczas zabiegu przerywania ciąży ucieka z sali operacyjnej. Opuszcza swoją rodzinną miejscowość i wyjeżdża do stolicy. Duże miasto okazuje się być dla dziewczyny niebezpieczną pułapką, niż azylem. Monika błąka się po Warszawie, zostaje napadnięta i pobita. Przechodzi wiele perypetii. Jej matka szuka wsparcia u wróżki. Również ukochany próbuje ją odnaleźć, także korzystając z pomocy jasnowidza. Tym razem to Małgorzata prosi o pomoc Annę. Oboje młodzi muszą odkryć, co jest dla nich w życiu najważniejsze. W tym odcinku obok dramatu nastolatki, która zaszła w ciążę, śledzimy też losy innej kobiety - policjantki Anny, która wyjeżdża służbowo do Paryża i tam dowiaduje się o zdradzie swojego męża. Zrozpaczona Anna będzie musiała zmierzyć się z bezsilnością. Ukochany mężczyzna ma kochankę? Jak potoczą się losy naszych bohaterek? Jaką decyzję podejmie młoda zagubiona i bardzo samotna nastolatka? Czy wróci do ukochanego chłopaka, który jej usilnie szuka? Czy Anna wybaczy mężowi?

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

DOM (8)

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2009

Ewa, młoda żona bogatego biznesmena i zarazem uzdolniona malarka, planuje zakup domu. Z jej planami nie zgadza się mąż, który uważa, że taka inwestycja ma sens tylko wtedy, kiedy ma się dzieci. Ewa na rekonesans zabiera ze sobą wróżkę. W trakcie jazdy Małgorzata nagle każe kierowcy zatrzymać się przed starym, zaniedbanym budynkiem, bo ma wrażenie, że ten dom wzywa Ewę. Po powrocie do Warszawy artystkę zaczynają prześladować przerażające obrazy z tego miejsca # ma koszmarne sny. Wzywa Małgorzatę i jadą tam znowu. Właściciel - dziwny, stary człowiek zaprasza je do środka, pokazuje wnętrze. Jasnowidz podczas oglądania domu ma wizje mówiące o tragedii, która wydarzyła się w tym miejscu przed laty, a jest związana pośrednio z naszą bohaterką. Małgorzata widzi tajemnicze postacie, dziwne sceny, czuje przemoc, krew i śmierć. Ewę to domostwo również przeraża, a potem nagle kobieta znika. Małgorzata prosi Annę o pomoc i policjantka rozpoczyna śledztwo. Razem wybierają się do tego dziwnego domu. Przechodząc obok starej, zasypanej studni jasnowidz czuje, że to miejsce kryje tajemnicę. Ta straszliwa historia opowiada przede wszystkim o koszmarach z dzieciństwa, które przenoszą się do życia dorosłego.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

CÓRECZKA (9)

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2009

Pewien znany kardiochirurg wyrusza na poszukiwanie zaginionej córki. Ma wyrzuty sumienia, że zostawił ją, zakładając nową rodzinę - kiedyś była jego "oczkiem w głowie". Dziewczyna wstąpiła do sekty, która w swoich szeregach skupia młodych zagubionych ludzi. Wśród nich miał być Paweł - jej chłopak, który w pewnym sensie zastąpił pustkę po ojcu. Tymczasem mężczyzna zostaje uwieziony przez sektę, która ma swoją siedzibę nad Zalewem Zegrzyńskim. Posiadłość jest odizolowana od świata i bardzo tajemnicza. Szef sekty - Tadeusz Grzymała to charyzmatyczny manipulator. Jej członkowie traktują go jak proroka. Guru ogłasza, że niedługo nastąpi koniec świata i sugeruje, by wyprzedzić je zbiorowym samobójstwem. Ten człowiek potrafi działać na podświadomość młodzieży, co powoduje, że jego wyznawcy są od niego całkowicie uzależnieni. Kiedy dziennikarze informują na żywo o sytuacji w sekcie, okazuje się, że guru jest znany Małgorzacie, która kiedyś prowadziła z nim terapię. Parapsycholog odciąga Grzymałę, co pozwala wkroczyć do akcji antyterrorystom. Policja uwalnia członków sekty z rąk Guru, jednak nie wszystkim udało się przeżyć. Czy to prawda, że Paweł sam się powiesił?

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

IDEALNE ŻYCIE (10)

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2009

Ofiarą napadu we własnym domu zostaje piękna i zamożna kobieta, imieniem Maria. Trafia do szpitala, gdzie po operacji ratującej jej życie, cierpi ona na amnezję. Stopniowo zaczyna widzieć fragmenty swojego dawnego życia. W wizjach rozpoznaje swojego męża, który obrzuca ją winą za swoje niepowodzenia. Pomimo iż nasza bohaterka nie jest przekonana czy to była prawda, wraca z mężem do domu. Tam znajduje pozew rozwodowy, o którym informuje Annę. Policjantka opowiada wróżce o napaści na kobietę. Anna jest pewna, że teraz jest już ona otoczona miłością. Jednak Małgorzata twierdzi coś innego - wokół Marii jest samo zło i grozi jej poważne niebezpieczeństwo. Tymczasem przyjaciółka zabiera ją w podróż za miasto... Czyżby zazdrościła jej idealnego życia?

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 03:53:08
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.