Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JASNE ŁANY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1947
 • Premiera:
  1947. 12. 25
 • Gatunek:
  Film obyczajowy, Film polityczny
 • Czarno-biały, 3086 m, 100 min

  Lokacje: wieś Sobota w Łowickiem.

Nacechowany "szczerością szlachetnej intencji i tendencji społecznej" pierwszy po wojnie polski film o tematyce współczesnej. Walka młodego nauczyciela z przejawami "wstecznictwa", hamującego gospodarzy i społeczny rozwój wsi.
Jest rok 1946. We wsi zjawia się młody nauczyciel, Stempkiewicz, który podejmuje zdecydowaną walkę z "ciemnotą i zacofaniem". Doprowadza do założenia elektryczności, remontuje dwór, urządza w nim szkołę i świetlicę. Naraża się tym młynarzowi, który jest nie tylko bogaczem wyzyskującym chłopów, ale ponadto pędzi nielegalnie bimber i współpracuje z leśną "bandą" NSZ. Oddział ten demoluje szkołę, wznieca pożar, niszczy urządzenia elektryczne. W walce z "bandytami" nauczyciel zostaje ranny, lecz dzięki interwencji sił bezpieczeństwa uratowany, a sabotażyści ujęci. Nauczyciel kocha młodą dziewczynę, Magdę, którą darzy również głębokim uczuciem Jasiek, wrażliwy i szlachetny chłopak, odtrącony i napiętnowany przez wiejską społeczność. Szuka on zapomnienia w bimbrze, na skutek czego ślepnie. W dniu, w którym we wsi zapalają się pierwsze żarówki, nauczyciel bierze ślub z Magdą.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.04.20 00:10:24
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency