Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WYGRANY

 • Tytuł alternatywny: THE WINNER
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, USA
 • Rok produkcji:
  2011
 • Premiera:
  2011. 03. 18
 • Barwny, 112 min

  Okres zdjęciowy rozpoczął się 16 kwietnia 2010.
  Lokacje: Lądek Zdrój.

Oliver Linovsky, młody amerykański pianista polskiego pochodzenia, nie może dojść do siebie po rozstaniu z żoną. Zrywa świetnie się zapowiadające tournee i opuszczony przez wszystkich próbuje na nowo ułożyć sobie życie. "Wygrany" to opowieść o przyjaźni na pozór niemożliwej; o ludziach, którzy szukają swego miejsca w życiu - miejsca, w którym wolność osobista stanowi punkt centralny. To film o tym, co w życiu każdego człowieka najważniejsze, a o czym bardzo często zdarza nam się zapominać i o tym, co każdego z nas uskrzydla - o realizowaniu marzeń"- mówił w jednym z wywiadów Wiesław Saniewski. Pierwsza wersja scenariusza powstała w roku 1991, a więc dwadzieścia lat przed rozpoczęciem zdjęć. Mimo upływu tak długiego czasu zasadnicze przesłanie tekstu nie uległo zmianie. Obrosło jedynie w rekwizyty i koloryt właściwe pierwszej dekadzie XXI wieku. Saniewski słynie z tego, że zawsze stara się możliwie jak najdokładniej przedstawić środowisko, w którym obracają się bohaterowie jego filmów. Trudno się zatem dziwić, że w "Wygranym"znalazło tyle ciekawych obserwacji i rozmaitych mało znanych szczegółów, dotyczących subkultury miłośników wyścigów konnych oraz jeszcze bardziej hermetycznego świata wielkich konkursów pianistycznych. Kolejną zaletą filmu jest obsada. O skali talentu Janusza Gajosa nikogo przekonywać nie trzeba. Wielkiemu aktorowi partnerują rzadko występująca w kinie Grażyna Barszczewska oraz Wojciech Pszoniak, Paweł Szajda (na stałe pracujący w USA) i gwiazda telewizyjnych seriali, urodziwa Marta Żmuda - Trzebiatowska. Ważną rolę w filmie gra też koń wyścigowy o imieniu"Ruten". Ciekawostkę stanowi fakt, że jego współwłaścicielem jest reżyser Wiesław Saniewski.
Oliver Linovsky, młody lecz już jeden z najbardziej obiecujących pianistów świata, przechodzi życiowy kryzys. Na jego świetnie się zapowiadającej karierze cieniem położyła się porażka w Konkursie Chopinowskim, w opinii wielu znawców niesprawiedliwa. Cóż z tego skoro w kolejce do artystycznej sławy i pieniędzy liczą sie przede wszystkim zwycięstwa w prestiżowych imprezach, a nie faktyczny talent i interpretacyjna wirtuozeria. Linovsky, zaszczuty przez despotyczną matkę i wyrachowanego agenta, jedyne oparcie znajduje w żonie. Jednak kiedy i ta odchodzi, świat wali mu się na głowę. Pianista wywołuje skandal, niespodziewanie przerywając europejskie tournee podczas koncertu we Wrocławiu. Wściekli organizatorzy cofają mu rezerwację w hotelu. Na bilet powrotny do Stanów też nie ma co liczyć, tym bardziej, że jego karta kredytowa nagle staje się nieaktywna. Pochodzący z Polski, lecz od lat mieszkający za oceanem Linovsky słabo zna język Mickiewicza i Żeromskiego, nie mówiąc już o wrocławskich realiach. Na szczęście w barze przypadkiem spotyka Franka, emerytowanego profesora matematyki, nałogowego gracza na wyścigach konnych. Między starzejącym się, samotnym mężczyzną a wirtuozem fortepianu niespodziewanie rodzi się, chwilami trudna i szorstka, lecz szczera przyjaźń. Wśród znajomych profesora jest też piękna Kornelia, której Oliver wyraźnie się podoba. Pod wpływem Franka i Kornelii Linovsky po raz pierwszy zaczyna szukać swego własnego, a nie narzuconego przez innych, miejsca w życiu. Jednak dawni znajomi nie dają o sobie zapomnieć. Pewnego dnia, w dość zaskakujących okolicznościach, Oliver spotyka profesora Karloffa, osobę niezwykle wpływową w muzycznym światku. Owocem spotkania jest "propozycja nie do odrzucenia". Jeśli Linovsky się zgodzi za cenę własnej wolności i uczciwości wróci na pianistyczny szczyt. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2011
  Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Publiczności
 • 2011
  Orenburg (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Wschód i Zachód. Klasyka i Awangarda")-Nagroda Aktorska
 • 2011
  Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce)-Nagroda Publiczności

WYGRANY w internecie

2022.09.18 01:37:37
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych