Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KLĄTWA DOLINY WĘŻY

 • Tytuł alternatywny: ZAKLATIJE DOLINY ZMIEJ
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, ZSRR
 • Rok produkcji:
  1987
 • Premiera:
  1988. 10. 03
 • Gatunek:
  Film przygodowy, Film sensacyjny, Film fantastyczny
 • Barwny, 2847 m, 99 min

  Lokacje: Wietnam, Paryż (Wieża Eiffla, Plac Sorbony).

Pogranicze laotańsko-wietnamskie, listopad 1954. Na skraju dżungli ląduje ostrzelany przez partyzantów helikopter. Pilot Bernard Traven, poszukując wody, trafia do buddyjskiej świątyni, skąd rabuje drogocenną szkatułkę. Mnich rzuca klątwę...
Sorbona, trzydzieści lat później. Wykład prowadzi Jan Tarnas, specjalista od starych tajskich rękopisów. Nieoczekiwanie pojawia się Traven prosząc profesora o rozszyfrowanie manuskryptu z tajskiej szkatuły. Podczas jego rozcinania w laboratorium nieoczekiwanie gaśnie światło i pojawiają się węże. Ich ofiarą pada monter reperujący oświetlenie. Przybywa policja, a wkrótce potem dziennikarka Christine Jaubert z redakcji "France Soir". Badając okoliczności śmierci poznaje Tarnasa.
W willi Travena Tarnas z gospodarzem odczytują kartkę z manuskryptu. Ich ciekawość budzi przestroga przed "khumanem" - tajemniczym niebezpieczeństwem. Ponownie pojawia się jadowity wąż, którego Traven unieszkodliwia w ostatniej chwili. Zapada decyzja wspólnej podróży do opisywanej w tekście Doliny Tysiąca Węży.
Christine zaprasza Tarnasa na kawę; podstępem fotografuje manuskrypt i jego tłumaczenie.
W budynku nieokreślonej organizacji Martin Breecher studiuje dossiers Travena i Tarnasa. Dowiaduje się, że komputerowa analiza ornamentu na manuskrypcie nieoczekiwanie dała opis stopu irtu i lutelu, możliwy do otrzymania jedynie w warunkach próżni kosmicznej. Jego uwagę przykuwa określenie "straszliwa broń".
Artykuł Christine o jadowitych wężach w centrum Paryża zostaje zdjęty. Przedstawiciel organizacji, Noiret, sugeruje w rozmowie z nią, iż sprawą zajmują się najwyższe czynniki.
Tarnas i Traven lądują w Wietnamie. W ministerstwie kultury i sztuki, zamiast spodziewanej pomocy w transporcie, otrzymują przewodnika-opiekuna. Ponieważ jedyny sprawny samochód został już oddany do dyspozycji Christine, podejmują decyzję o wyprawie z nią.
Noiret przechwytuje depeszę Christine do redakcji z informacją o podróży do klasztoru Lerng Nochta. Po drodze wyprawa napotyka znajomego Tarnasa, radzieckiego inżyniera Buturlina. Jadą do obozu Rosjan, gdzie wieczorem pojawiają się węże. Buturlin unieszkodliwia je posługując się pojemnikiem z gazem paraliżującym.
Rano Christine wpada w pułapkę - pozostałość wojny. Następnego dnia Traven, Tarnas i Christine ruszają w stronę klasztoru. Obiecują mnichom zwrot świętych manuskryptów po wskazaniu drogi do Doliny Potęgi i Mocy. Po drodze natrafiają na szczątki helikoptera Travena.
Na skraju Doliny Węży mnich nieoczekiwanie znika. Pośród ruin odkrywają zejście do komnaty pełnej węży. Traven ratuje Christine i Tarnasa rzucając pojemniki z gazem skradzione w radzieckim obozie. Przechodzą do wielkiej sali z posągami przypominającymi kosmonautów. Odnajdują przejście przez korytarz, którego strzegą smoki miotające laserowe wiązki.
Kolejnym niebezpieczeństwem okazuje się gigantyczny biały wąż, poskromiony fortelem przez Tarnasa. Wkraczają do komnaty z grobem przybysza z innej planety i pojemnikiem w kształcie amfory, którego poruszenie otwiera dopływ wody. W ostatniej chwili Tarnas odnajduje ukryte wyjście. Traven zdradza przyjaciół pozostawiając ich na pastwę węży, lecz ratuje ich ciężko ranny przewodnik. Mnich ostrzega przed apokaliptycznymi konsekwencjami kradzieży amfory.
Tarnas i Christine powracają dzięki pomocy Buturlina do hotelu w chwili zabójstwa Travena i kradzieży amfory. Sprawca jednakże ginie z rąk mnicha, a podążająca tropem Christine przypadkowo zamienia torby, by w samolocie odkryć cenną zawartość.
Na lotnisku w Paryżu napastnicy porywają Tarnasa i torbę z amforą. W pałacyku organizacji, gdzie przetrzymywany jest profesor, podczas próby otworzenia tajemniczego pojemnika Breecher ulega koszmarnemu przekształceniu... Christine odnajduje w mansardzie majaczącego Jana.
Dyrektor organizacji przyjmuje od Noireta sprawozdanie z wydarzeń w laboratorium. Analiza cieczy z pojemnika wykazała obecność stężonych trucizn i dziwnego kodu genetycznego, toteż zleca Noiretowi przetransportowanie amfory na daleki atol Mataiwa.
Zakochani Tarnas i Christine przypatrują się mnichom buddyjskim w centrum Paryża... Z amfory wydziela się różowy dym i przewożący ją samolot - znika.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
HOBBY DR TRAVENA
Nowela
AutorRobert Stratton (pseud.)
2020.06.05 00:28:16
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl