Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

YUMA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Czechy
 • Rok produkcji:
  2012
 • Premiera:
  2012. 08. 10
 • Barwny (negatyw: Kodak), 108 min

  Lokacje: Warszawa, Cieszyn (ul. Głęboka), Krosno Odrzańskie, Żagań (stacja kolejowa), Czechy (Ostrawa, rynek w Karwinie), Niemcy (Frankfurt nad Odrą).

Początek lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Mimo, że komunizm należy już do przeszłości, rodzice Zygi wciąż żyją jak dawniej, ledwie wiążą koniec z końcem. Chłopak postanawia więc wziąć sprawy w swoje ręce i zaczyna się trudnić przemytem.

"Yuma" to reżyserski debiut kinowy Piotra Mularuka, znanego wcześniej głównie z produkcji telewizyjnych i dyplomowego filmu "Opowiem wam o Ester". Jest laureatem kilku nagród w USA, gdzie studiował. Słowo "Yuma" ma co najmniej trzy znaczenia: po pierwsze jest nazwą przestępczego procederu, polegającego na kradzieży towarów w zachodnich (głównie niemieckich) sklepach i sprzedawaniu ich w Polsce; po drugie to nazwa byłego słynnego więzienia w Arizonie, otwartego w 1875 roku; a po trzecie - nawiązanie do głośnego westernu "15:10 do Yumy" Delmera Davesa. Co ciekawe - wszystkie znaczenia, bezpośrednio lub aluzyjnie, znajdują swoje odzwierciedlenie w fabule.
Główne zajęcie bohaterów filmu Mularuka stanowi "jumanie", czego nie traktują jako kradzież, lecz rodzaj "reparacji" za krzywdy wyrządzone Polakom przez ich zachodnich sąsiadów podczas II wojny światowej. W rezultacie niektórym z owych samozwańczych egzekutorów "dziejowej sprawiedliwości" przyjdzie poznać bardzo gorzki smak przeludnionej więziennej celi. Ich przywódca zaś, blondwłosy Zyga o twarzy raczej cherubinka niż przestępcy, fascynuje się westernami, co niejednokrotnie przybiera w filmie dość groteskowy i lekko surrealistyczny wyraz. Wydaje się zresztą, że jest to celowy zabieg reżysera, który większość fabuły osnuł delikatną mgiełką nieco komiksowego z ducha pastiszu, dla którego inspirację stanowiły nota bene nie tylko ekranowe opowieści z Dzikiego Zachodu, lecz także klasyka kina gangsterskiego ze słynnym "Ojcem chrzestnym" na czele. Dopiero pod koniec filmu Mularuk przestaje mrugać okiem do widza, proponując mu nagłą zmianę emocjonalnej tonacji na poważną, by nie rzec - dramatyczną.

Akcja "Yumy" zaczyna się przy granicy Polski z NRD w 1987 roku. Zyga i zabiegająca o jego względy przyjaciółka o przezwisku "Bajadera" spotykają młodego zbiega zza zachodniej rubieży. Przestraszony chłopak pragnie dostać się do najbliższej placówki dyplomatycznej RFN. Nie bacząc na ryzyko Zyga z pomocą kolegów sprytnie pomaga młodemu Niemcowi zrealizować jego cel. Mija kilka lat. Komunizm jest już przeszłością, jednak szare i biedne życie w przygranicznym Brzegu niewiele się zmienia. Jednym z największych marzeń lokalnej młodzieży jest posiadanie w miarę dobrej podróbki "adaśków, czyli adidasów. Nuda, beznadzieja i brak perspektyw sprawiają, że Zyga postanawia ulec namowom swojej przedsiębiorczej i bezpruderyjnej ciotki, utrzymującej się głównie ze szmuglowania papierosów z pobliskiego"Reichu"i wyrusza na swoją pierwszą"akcję", która nie tylko kończy się pełnym sukcesem, lecz także pozwala młodzianowi odkryć talenty, o które nigdy wcześniej nie podejrzewał siebie. W ciągu najbliższych miesięcy zahukany i sfrustrowany do niedawna Zyga staje się królem lokalnego półświatka. Dzięki swemu sprytowi i bezczelności"biznes"ciotki rozkwita i obejmuje znacznie szerszą"ofertę towarów"niż pospolite kartony"Marlboro". Jednak każdy kij ma dwa końce. Błyskawiczny awans materialny Zygi i jego znajomych zwraca uwagę rosyjskiej mafii i dawnego kolegi, który po latach wraca do miasteczka jako świeżo upieczony, ambitny policjant. [TVP]

Zwiastuny (2)
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2012
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Publiczności
 • 2012
  Cottbus (Festiwal Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego)-Wyróżnienie Jury Młodzieżowego
 • 2012
  Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce)-Nagroda Krytyków Chicagowskich
2024.03.01 03:56:27
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.