Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SERENITE

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1988
 • Premiera:
  1989. 09. 15
 • Barwny, 59 min

Główną bohaterką filmu jest Agata - dwudziestoletnia panna, która niebawem ma wyjść za mąż. Zakochana w niej nauczycielka muzyki przeżywa dramat. Podobnie Witek i Stasio - szesnastoletni chłopcy namiętnie pożądający dziewczyny. Pierwszy z nich, widząc że nigdy jej nie zdobędzie, staje się mężczyzną w ramionach służącej Marysi. Drugi na wieść o rychłym małżeństwie Agaty wpada w rozpacz i malignę. W tym stanie odbywa homoseksualny stosunek z Witkiem. Tymczasem niedoszła panna młoda z dnia na dzień coraz bardziej utożsamia się z matką, zastrzeloną przez męża. Owładnięta obsesją trafia do szpitala psychiatrycznego. Po latach schorowany Witold, który nigdy nie zapomniał o Agacie odwiedza Stasia - teraz zamożnego profesora, żyjącego samotnie z niezmiernie oddanym służącym. Pod wpływem wspomnień Witold ulega wrażeniu, że w jego życiu nie było nikogo ważniejszego niż Agata. Teraz pragnie już tylko śmierci, by połączyć się z nią na zawsze.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SERENITE
Opowiadanie
AutorJarosław Iwaszkiewicz
Pierwowzór
SNY
Opowiadanie
AutorJarosław Iwaszkiewicz

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1989
  Gdańsk (Młode Kino Polskie)-nagroda w kategorii filmów fabularnych
 • 1989
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za debiut reżyserski
  za debiut telewizyjny
 • 1989
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Dziennikarzy
  nagroda im. Wojciecha Wiszniewskiego; dla najciekawiej zapowiadającej się indywidualności twórczej
2017.02.11 05:35:08
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych