Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MELANCHOLIA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Francja, Dania, Szwecja, Niemcy
 • Rok produkcji:
  2011
 • Język:
  angielski
 • Barwny, 130 min

Twórca "Melancholii" to bez wątpienia jeden z najgłośniejszych europejskich filmowców, równie sławny co kontrowersyjny, Duńczyk Lars von Trier, autor takich dzieł, jak "Tańcząc w ciemnościach", "Przełamując fale", "Europa", "Element zbrodni" czy "Antychryst". Tym razem nakręcił film, który jak pisał jeden z recenzentów: "jest krzykiem rozpaczy w obliczu nieuchronności śmierci i samotności ludzkiego istnienia". Światowa premiera odbyła się w 2011 r. na festiwalu w Cannes. Nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała wówczas odtwórczyni roli Justine, Kirsten Dunst. Lars von Trier był nominowany do Złotej Palmy. Tytułowa Melancholia to nazwa planety, która już wkrótce może przynieść zagładę ludzkości. W niemej scenie otwierającej film Lars von Trier nie pozostawia żadnych złudzeń. Ku Ziemi zmierza tajemnicze ciało niebieskie, które może spowodować tylko zniszczenie. Nasza planeta przestanie istnieć. Złowrogą atmosferę potęguje przejmująca muzyka operowa, podkreślająca widmo końca i niechybnej śmierci. Akcja przenosi się wstecz. Bohaterowie jeszcze nie myślą o zagładzie, dla nich dopiero rodzi się nowe, szczęśliwe życie. Nowożeńcy Justine i Michael jadą białą limuzyną na swoje wesele. W okazałym zamczysku, otoczonym polami golfowymi, czekają już licznie zebrani goście. Kręta i wąska droga biegnie przez las, kierowca ma trudności z pokonaniem zakrętów długim samochodem, przez co para spóźnia się na przyjęcie. Od początku uroczystość otacza aura jakiejś tajemniczości i nerwowości, jakby miało się coś strasznego wydarzyć. Cierpiąca na melancholię panna młoda jest równie piękna i eteryczna, co dziwna i denerwująca, nie pasująca do tego świata. Przemowę ojca dziewczyny zakłóca ostre wystąpienie jego byłej żony, matki Justine, która jest przeciwna małżeństwu, nie wierzy w miłość ani w trwałe związki. Rodzinną kłótnię dopełni scysja między Justine a jej zrównoważoną siostrą Claire, która najwyraźniej obawia się jakiegoś skandalu. Nastąpi też zdrada i rozpadnie się dopiero co zawarte małżeństwo. Wraz z rozwojem akcji atmosfera gęstnieje, narasta poczucie lęku i strachu. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2012
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: Najlepszy film europejski

MELANCHOLIA w internecie

2021.01.03 00:20:54
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor