Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PENSJA PANI LATTER

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1982
 • Premiera:
  1983. 09. 05
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film obyczajowy
 • Barwny, 2860 m, 100 min

  Lokacje: Warszawa i okolice.

Podstawą scenariusza stał się pierwszy tom "Emancypantek" Bolesława Prusa. Przedstawiane w filmie wydarzenia widziane są oczami Madzi Brzeskiej, naiwnej, młodziutkiej nauczycielki z pensji pani Latter. Hanna Mikuć w tej roli stworzyła prawdziwy psychologicznie wizerunek niewinnej dziewczyny, obserwującej cynizm tego świata.
Akcja toczy się w Warszawie u schyłku XIX wieku. Emma Latter, osoba silna i władcza, boryka się z coraz poważniejszymi problemami finansowymi. Rodzice uczennic zalegają z opłatami, a jej własne dzieci mają coraz większe wymagania. Syn Kazimierz, utracjusz i hulaka, wyłudza od matki duże sumy, kłopotów przysparza jej także dorosła już córka Helena, która bezskutecznie usiłuje skłonić do małżeństwa milionera Solskiego. Pani Latter, która przez całe życie troszczyła się o to, by jej dzieciom niczego nie brakowało, zadręcza się teraz ich niepowodzeniami i zaniedbuje sprawy pensji. Szkoła dla dobrze urodzonych panien powoli traci swój prestiż, a przełożona - autorytet. Piętrzą się niepokojące zdarzenia. Dama klasowa Joanna wraca do domu późną nocą, a wieść niesie, że łączą ją bardzo bliskie więzi z synem pani Latter. Klara Howard, zdeklarowana emancypantka, podburza uczennice przeciwko nauczycielowi matematyki, przeciwnikowi idei wyzwolenia kobiet. Panna Klara podkochuje się w studencie Kotowskim, który jednak większą sympatią darzy młodziutką Manię Lewicką. Jego listy do uczennicy, przesyłane ukradkiem i niespodziewanie ujawnione, wywołują wielkie oburzenie. Do Warszawy przybywa zaniepokojony wuj dziewczyny z zamiarem zabrania jej z pensji. Pan Lewicki od lat darzy uczuciem panią Latter i prosi ją o rękę, jednak Emma nie daje mu wyraźnej odpowiedzi, zaabsorbowana swoimi kłopotami, które wciąż się mnożą. Wiadomość, że ukochany syn Kazimierz fałszował podpisy matki na wekslach, przepełnia czarę goryczy. Doprowadzona do bankructwa pani Latter niespodziewanie opuszcza Warszawę. Tylko Madzia Brzeska zna cel jej podróży.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
EMANCYPANTKI
Powieść
AutorBolesław Prus

Patrz także:
schowaj

 • 1971
  Spektakl telewizyjny / Bolesław Prus / Krystyna Sznerr
 • 1975
  Spektakl telewizyjny / Bolesław Prus / Adam Hanuszkiewicz
2022.05.21 07:00:31
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego