Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W ŚRODKU LATA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1975
 • Premiera:
  1976. 04. 28
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 2320 m, 81 min

Adam i Elżbieta są małżeństwem z kilkuletnim stażem. On jest socjologiem z tytułem doktora przygotowującym się do habilitacji. Życie ich jest na tyle spokojne, unormowane i jednostajne, że może zagrozić pęknięciem. Elżbiecie wydaje się, że jedynym ratunkiem byłoby urodzenie dziecka, mogącego scementować ich rodzinną wspólnotę. Adam tymczasem nalega, by poczekać jeszcze rok, dwa... W takim właśnie momencie małżonkowie decydują się na wspólne wakacje na "łonie natury", w odludnej leśniczówce. Chcą być razem i tylko dla siebie. Początkowo im się to udaje... Pewnego dnia, nakłonieni przez elokwentnego przewoźnika spotkanego nad jeziorem, decydują się popłynąć na drugą stronę. Przewoźnik opowiada o tragicznym losie młodej kobiety, która utonęła w trakcie wesołego przyjęcia na jachcie. Elżbieta jest głęboko poruszona.
Następnego dnia, pod nieobecność Adama, w leśniczówce pojawia się nieznajomy mężczyzna. Wystraszonej Elżbiecie przedstawia się jako miejscowy weterynarz, Burda. Mimowolnie dorzuca nowe szczegóły do opowieści o tragedii na jeziorze, Nadwrażliwa kobieta czuje się coraz bardziej zagrożona, ale i zaintrygowana tajemnicą: morderstwo czy samobójstwo?
Spokój jej jest coraz częściej zakłócany przez pojawiającego się wokół leśniczówki Nieznajomego. Elżbieta czuje się osaczona. Myślący kategoriami racjonalnymi Adam nie rozumie niepokojów żony. Elżbieta nie może liczyć na jego pomoc. Wieczorem Adam przyprowadza do leśniczówki tajemniczego Nieznajomego. Wspólna kolacja i długa rozmowa nie wyjaśniają jednak zbyt wiele. Następnego dnia rano Adam wyjeżdża do miasteczka. Między Elżbietą a Nieznajomym dochodzi do nieoczekiwanego zbliżenia. Z zachowania żony Adam zaczyna domyślać się prawdy. Stan niepewności przeradza się w mękę psychiczną. Tymczasem w okolicy trwa obława na nieznanego sprawcę napadów na kobiety. Adam dołącza do grupy pościgowej i wraz z milicjantami i mieszkańcami przysiółka rusza w las. Trafia tam na znienawidzonego Nieznajomego. Gwałtownie atakuje przeciwnika dając upust nagromadzonym uprzedzeniom i emocjom. Wówczas Nieznajomy chcąc go zranić psychicznie wyznaje prawdę o zbliżeniu z Elżbietą. Adam odpowiada potężnym ciosem. Skrwawiony Nieznajomy wali się na ziemię. Po długiej chwili dźwiga się. Adam oddycha z ulgą - był przerażony, że zabił człowieka. Tymczasem milicjanci prowadzą schwytanego w lesie przestępcę.
Adam i Elżbieta wracają do miasta. Kasują taśmę magnetofonową z nagranymi "odgłosami natury", chcąc puścić w niepamięć to, co się zdarzyło. W tym również złudzenia o uzdrawiającej sile przyrody.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1976
  San Remo (MFF Autorskich)-wyróżnienie
2020.05.20 00:15:54
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego