Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AND THE VIOLINS STOPPED PLAYING

 • Tytuł alternatywny: I SKRZYPCE PRZESTAŁY GRAĆ
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, USA
 • Rok produkcji:
  1988
 • Gatunek:
  Film wojenny
 • Barwny, 3523 m, 116 min

Rok 1942. Cygańska Rodzina Mirgów mieszka w okupowanej Warszawie. Dymitr Mirga wraz z żoną Walą i synem Romanem pracują jako muzycy w jednej z restauracji na Starym Mieście. Tam spotykają się z doktorem Mengele, miłośnikiem i znawcą cygańskiej muzyki. Nasilają się represje hitlerowskie wobec Cyganów. Zaniepokojony Dymitr jedzie do Brześcia, gdzie stacjonuje rodzinny tabor, ostrzec swoich bliskich przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Niemiecki pułkownik Kruger uspokaja jednak Cyganów, mówi, że nic im nie grozi, nakłania też, aby przenieśli się do getta, na miejsce zwolnione przez Żydów. Między Dymitrem a przywódcą rodu narasta konflikt wokół decyzji o przyszłość rodziny. Potęguje go odwzajemniona miłość Romana do Mirgi, dziewczyny obiecanej synowi przywódcy rodu. Wiadomość o wywiezieniu z getta podstępnie zgromadzonych tam Cyganów potwierdza rację Dymitra. Dostaje on przywództwo. Tabor rozpoczyna dramatyczną ucieczkę. Roman i Zoya pobierają się. Dymitrowi udaje się przeprowadzić swoją grupę - są już na Węgrzech. Nadzieję na spokojne życie niweczy wkroczenie Niemców. Zostają rozpoznani jako polscy Cyganie - Polska Roma - i odtransportowani do Oświęcimia. Dymitr ratuje w czasie podróży swoją córkę Marę wyrzucając dziecko z wagonu w pobliżu wiejskiej chaty na terenie Polski. Ciężka praca i choroby wyniszczają siły Cyganów. Umierają Zoya i ojciec Dymitra. W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia, hitlerowcy mordują większość Cyganów zgromadzonych w Oświęcimiu. Ocalała niewielka grupa młodych, a wśród nich Roman i Koro, postanawia uciec. Zapamiętali dom pod lasem, do którego uciekła Mara, wyrzucona przez Dymitra z pociągu. Tam też, u wiejskiej kobiety, znajdują schronienie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
I SKRZYPCE PRZESTAŁY GRAĆ
Powieść
AutorAlexander Ramati
2022.05.21 07:12:45
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman