Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DRANG NACH WESTEN

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Barwny, 41 min

W okolicach Szczecina, po niemieckiej stronie granicy rozpoczął się boom migracyjny, który trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Otwarcie granic europejskich sprawiło, że Polacy zaczęli wykupywać mieszkania, domy i działki budowlane położone na terenie Niemiec. Był to czas, gdy ceny nieruchomości w Szczecinie poszybowały w górę, a w Niemczech z powodu wyludnienia tych terenów i masowej ucieczki do bogatszych Niemiec Zachodnich - spadły w dół. W ciągu ostatnich lat mentalna granica Polski wnika głęboko w głąb Niemiec. Im bliżej granicy, tym więcej Polaków. Przy granicy są już wsie, gdzie Polacy stanowią nawet 10 procent ogółu ludności. Dla nowych osadników duże znaczenie ma fakt, że przeprowadzka do Niemiec nie oznacza dla nich emigracji. Bo Zaodrze traktowane jest już jak zamiejska sypialnia Szczecina, do której łatwo wrócić po pracy, i równie łatwo wyjechać. To nie jest też ucieczka z Polski. Po niemieckiej stronie granicy, z opuszczonych fabryk i enerdowskich pegeerów, tworzy się nowa społeczność, która nadaje ton i zmienia senne miasteczka i wsie dawnego NRD. To interesująca historia ludzi, dzięki którym Europa ma szansę być w pełni zjednoczona. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:54:08
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl