Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GERSON

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2013
  • Barwny, 19 min

Wojciech Gerson, polski malarz, rysownik ilustrator, pedagog i krytyk sztuki związany z Warszawą, czołowy reprezentant akademizmu i realizmu lat 80. i 90. XIX w. W reportażu zostaną przedstawione prace artysty znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie: "Ruiny baszty zamkowej w Ojcowie", "Widok Płocka", "Ruiny zamku trockiego pod Wilnem", "Spotkanie na drodze z Trok do Wilna", "Przed chatą", "W Tatrach", "Pożegnanie włościanina z koniem", "Przy studni", "Wyschnięty potok w Tatrach", "Cmentarz górski", "Odpoczynek", "Krajobraz tatrzański" i "Krajobraz podgórski". Wszystkie te obrazy wpisują się w nurt malarstwa realistycznego. O Wojciechu Gersonie jako malarzu realiście opowie prof. nadzw. dr hab. Irena Dżurkowa - Kossowska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Obok malarstwa świeckiego Gerson tworzył także malarstwo religijne. Obrazy przedstawiające świętych lub sceny biblijne zdobią dzisiaj kościoły polskie. O Gersonie jako twórcy dzieł religijnych opowiedzą: ks. Włodzimierz Nast z Kościoła św. Trójcy w Warszawie oraz ks. Roman Pawlas z Kościoła ewangelicko - augsburskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Do zobrazowania wypowiedzi księży posłużą obrazy Wojciecha Gersona z kościołów w Tomaszowie Mazowieckim, Pabianicach, Warszawie, Milanówku, Pruszkowie, Wiązownej i Bargłowie Kościelnym. Wojciech Gerson jest patronem warszawskiego Liceum Plastycznego. W reportażu znajdą się także zdjęcia z zajęć z malarstwa, podczas których uczniowie liceum podejmą się trudu namalowania portretu Wojciecha Gersona. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:25:43
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych