Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DAWNO TEMU W ANDALUZJI. BITWA POD FUENGIROLĄ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Barwny, 24 min

Rekonstrukcja bitwy, która odbyła się podczas wojen napoleońskich 14 i 15 października 1810 roku, pomiędzy małym polskim garnizonem zamku w Fuengiroli a połączonymi siłami hiszpańsko - brytyjskimi. Fuingerola od czasów średniowiecza była ważnym strategicznym punktem na handlowych szklakach.
Kiedy podczas wojen napoleońskich mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego protestowali przeciwko narzuconemu przez Napoleona królowi Józefowi Bonapartemu zwanemu intruzem, zamek Fuengirola podobnie jak w czasach Maurów chronił transporty zaopatrujące wojsko. Obsadzony był polską załogą pod dowództwem kpt. Franciszka Młokosiewicza. Jesienią 1810 roku Brytyjczycy zdecydowali się na desant, na plaże w pobliżu Fuengiroli, po to by zdobyć port w Maladze. Heroiczna obrona zamku przed brytyjską armią i hiszpańskimi oddziałami partyzanckimi zapisała się w historii. Najbardziej wytrawni dowódcy francuskich wojsk długo nie mogli uwierzyć w to zwycięstwo, gdyż siły atakujących do obrońców były jak 10 do 1. Kpt. Młokosiewicz i dwóch innych polskich oficerów zostało odznaczonych Krzyżami Legii Honorowej. Zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko - francuskich oraz upokarzającym odwrotem wojsk brytyjskich na okręty. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:16:46
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski