Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

8 HISTORII, KTÓRE NIE ZMIENIŁY ŚWIATA

 • Tytuł alternatywny: OSIEM HISTORII, KTÓRE NIE ZMIENIŁY ŚWIATA
 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2010
 • Barwny, 35 min

Film stanowi zapis wspomnień najstarszych żyjących polskich Żydów. Ośmiu bohaterów - polskich Żydów i Żydówek urodzonych między 1914 a 1933 rokiem - wprowadza nas w krainę swojej młodości, dziecięcych marzeń i przygód. Opowieść osnuta jest wokół najwcześniejszych wspomnień i wydarzeń: jaką przeczytali pierwszą książkę, jak wyglądał ich pierwszy dzień w szkole, kiedy pierwszy raz pili alkohol, jak na imię miała pierwsza miłość? Osobiste historie składają się na wielobarwny obraz utraconego świata, zachowanego tylko na czarno-białych filmach i w pamięci ostatnich świadków. Jak ludzie, którzy doświadczyli burzliwych dziejów XX wieku, podchodzą do życia dziś - jak mierzą się ze swoją pamięcią i starością? Ideą przyświecającą twórcom było "przywołanie rzeczywistości codziennej, zwyczajnej, a jednocześnie bardzo osobistej, intymnej, a przez to niebanalnej" - napisała Anna Kilian w "Życiu Warszawy".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2010
  Zielona Góra (Festiwal Filmowy "KinoPozaKinem Filmowa Góra")-nagroda pozaregulaminowa
  przyznana przez organizatorów Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych – dokumentART
 • 2010
  Kazimierz Dolny (Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi")-Wyróżnienie w Niezależnym Konkursie Szkolnych i Amatorskich Etiud Krótkometr.
 • 2010
  Nowa Sól (Solanin Film Festiwal)-Grand Prix
 • 2010
  Radom (Ogólnopolskie Spotkania Filmowe "Kameralne Lato")-Nagroda Specjalna
 • 2010
  Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy")-Nagroda Specjalna
  ufundowana przez Warszawską Wyznaniową Gminę Żydowską: dla filmu "najlepiej obrazującemu współczesne życie żydowskie"
 • 2010
  Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy")-Warszawski Feniks
  ufundowana przez Beit Polska dla filmu "ukazującego prawdę historyczną o tym, jak patrioci żydowscy walczyli zbrojnie przeciw hitlerowcom"
 • 2010
  Wrocław (Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN)-Wyróżnienie Jury
2017.02.11 08:09:40
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl