Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZEZ DOTYK

w KRONIKA WYPADKÓW

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1985
 • Premiera:
  1986. 09. 24
 • Barwny, 79 min

  Film jest dyplomem Małgorzaty Łazarkiewicz zrealizowanym na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Fabularny debiut Magdaleny Łazarkiewicz, obsypany nagrodami na festiwalach krajowych i zagranicznych, dość długo musiał czekać na swą telewizyjną premierę. Czy powodem była drastyczność poruszanego tematu, wręcz fizjologiczny naturalizm, drażniący ton deprecjacji człowieka wobec odwiecznego rytmu biologicznego?
Oto bowiem w niewielkiej salce starego szpitala ginekologicznego na sąsiednich łóżkach spotykają się dwie kobiety. Teresa jest brzydką, chudą dziewczyną, chorą na raka. Nie chce żyć, zgwałcona przez ojca odizolowała się psychicznie od świata, nie potrafi i nie chce nawiązać kontaktu z innymi. Z wolna zapada się w nicość, czekając na rychły koniec smutnej egzystencji. Anna, piękna tancerka, szczęśliwa żona i matka kilkuletniego synka, jest po raz kolejny w ciąży. Ze wszystkich sił pragnie wyzdrowieć. Jej potężna wola życia staje się dla Teresy impulsem wiodącym do ocalenia. Od chwili, gdy zetkną się ze sobą dłonie obu kobiet, widać, jak życiodajna siła przepływa z jednej do drugiej. Ten tajemny, metafizyczny proces ma stosunkowo prostą przyczynę: serdeczność i zainteresowanie Anny, początkowo niechętnej wszelkiemu sąsiedztwu w szpitalnej sali, uaktywnia w Teresie to, co wydawało się bezpowrotnie umarłe: wolę istnienia.
Ale ów przepływ siły życia działa niczym klepsydra. Im więcej jest go w Teresie, tym słabsza iskierka ożywia istnienie Anny.
Przejmujące, wiarygodne psychologicznie kreacje stworzyły w tym filmie Maria Ciunelis w roli Teresy i Grażyna Szapołowska jako Anna. Choć "Przez dotyk" był pierwszym filmem Magdaleny Łazarkiewicz, widać w nim dojrzałość myślową, wrażliwość i indywidualność autorki, a nawiązania stylistyczne do obrazów Zanussiego, Żebrowskiego czy Bergmana, świadczą tylko na jego korzyść. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1986
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za rolę kobiecą
  w wyniku plebiscytu publiczności
 • 1986
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za debiut reżyserski
  za debiut telewizyjny
 • 1986
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Publiczności
 • 1986
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda im. prof. Bolesława Lewickiego uczestników seminarium dla nauczycieli
 • 1987
  Złoty Ekran (przyznawany przez pismo "Ekran")
  za rolę w filmie i w spektaklach teatru telewizji; w kategorii: Kreacje aktorskie; za rok 1986
 • 1986
  Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival)-Nagroda za zdjęcia
 • 1986
  Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival)-Nagroda Dziennikarzy
 • 1986
  Creteil (Femmes Film Festival)-Grand Prix
 • 1986
  Figueira da Foz (MFF)-nagroda prezydenta miasta
 • 1986
  Figueira da Foz (MFF)-nagroda miesięcznika "Revista Mulheres"
 • 1986
  Wawrzyn "Radaru" (przyznawany przez tygodnik "Radar")
 • 1987
  Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji
 • 1986
  Gdańsk (Młode Kino Polskie)-nagroda w kategorii filmów fabularnych
  I nagroda
 • 1986
  Nagroda Artystyczna Młodych im. S. Wyspiańskiego
  stypendium
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency