Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NA KRAWĘDZI ŻYCIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 32 min

Film dokumentalny o doktorze Zygmuncie Klukowskim, lekarzu ze Szczebrzeszyna na Zamojszczyźnie (pracował tam od 1919 roku do końca lat pięćdziesiątych), który napisał słynny "Dziennik z lat okupacji". Dzieło to jest dzisiaj podstawowym źródłem wiedzy o narastaniu terroru okupacyjnego w niewielkiej społeczności, składającej się - jak często na kresach bywało - w połowie z Polaków, w połowie z Żydów. Zygmunt Klukowski opisuje dzień po dniu narastanie atmosfery zagrożenia, najpierw pojedyncze mordy Niemców na Żydach, potem eskalację terroru i zagładę całej ludności żydowskiej w mieście. Atmosferę tamtych dni oddają sceny fabularyzowane z aktorem grającym dra Klukowskiego - w szpitalu, podczas pisania dziennika, w krętych uliczkach Szczebrzeszyna, na żydowskim kirkucie. Grozę czasu potęgują unikatowe zdjęcia, obrazujące znęcanie się Niemców nad zamojskimi Żydami i ostateczną ich zagładę, oraz fabularyzowane sceny (cytaty z "Powstania Zamojskiego").
Klukowski był wielkim społecznikiem i pasjonatem historii: zakładał bibliotekę w Szczebrzeszynie, muzeum w Zamościu, był redaktorem "Teki Zamojskiej". Napisał kilkadziesiąt prac nt. Zamojszczyzny, m. in. "Zbrodnie niemieckie na Zamojszczyźnie", które przetłumaczone na angielski stały się koronnym dowodem w procesie norymberskim (doktor został zaproszony do Norymbergii jako jeden z trzech! polskich świadków).
W czasie wojny współpracował blisko z Armią Krajową, wielokrotnie leczył w szczebrzeskim szpitalu rannych partyzantów, np. późniejszego pisarza Zbigniewa Jakubika. Po wojnie, mimo zasług dla polskiej racji stanu, był prześladowany i więziony przez UB, które pragnęło wyłączyć doktora z życia publicznego. Ponieważ sam był postacią zbyt znaną, żeby go wyeliminować fizycznie, uczyniono to pośrednio, skazując na śmierć jego syna Tadeusza. Wyrok wykonano w 1953 roku. Ostatnio IPN ujawnił nowe, nieznane dotąd dokumenty dotyczące tej zbrodni.
O Klukowskim opowiedzą m. in. prof. dr Zygmunt Mańkowski, prof. dr Jerzy Markiewicz, Izabella Gajewska - żołnierz AK, koleżanka Tadeusza Klukowskiego, razem z nim sądzona. Wykorzystaną zostaną nagrania archiwalne z wypowiedzią Stanisława Książka (szefa obwodu zamojskiego AK).
Duży walor stanowią odrealnione, przesiąknięte metafizyką zdjęcia Szczebrzeszyna - miasteczka skupiającego w sobie całą esencję kresowości, z pozostałościami przedwojennej, żydowskiej architektury: synagogą, drewnianymi domami i greckokatolicką cerkwią, uratowaną przez doktora Zygmunta Klukowskiego. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 08:52:41
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor