Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEMCY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 26 min

Na Opolszczyźnie mieszka duża grupa ludności pochodzenia niemieckiego. Różne szacunki mówią o 100 a nawet 200 tysiącach obywateli polskich pochodzenia niemieckiego. Przez wiele lat po wojnie nie mogli oni przyznać się do swoich korzeni. Oficjalnie Niemców w Polsce nie było.
Reportaż jest jednym z pierwszych programów w telewizji, który nazywa sprawy po imieniu, Niemcy mówią, że są Niemcami i opowiadają bez strachu o swojej historii i dramatycznych losach i przeżyciach czasu wojny i wkroczenia Rosjan, a potem życiu w Polsce Ludowej, która nie uznawała ich odrębności narodowej.
Dopiero po zwycięstwie demokracji w Polsce zaczęli mówić prawdę o sobie. Reportaż jest zapisem pewnego stanu świadomości historycznej i zrozumienia, że tylko tolerancja i akceptacja innego człowieka prowadzi do lepszego jutra. Trzeba umieć sobie wybaczać. Wzajemnie. Bo cierpienie i płacz są takie same. Czy chodzi o Niemców czy o Polaków. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 08:41:24
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency