Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JASTRZĘBIA MĄDROŚĆ

 • Tytuł alternatywny: JESTRABI MOUDROST
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Czechosłowacja
 • Rok produkcji:
  1989
 • Premiera:
  1990
 • Gatunek:
  Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny, 87 min

Kanwą scenariusza "Jastrzębiej mądrości" jest irlandzka baśń z XIII wieku. Opowiada ona o okrutnym królu, którego panowanie oznaczało dla poddanych jedynie przemoc i krew. Gdy żona władcy stała się brzemienna, zgodnie z pradawnym zwyczajem, król i jego świta udali się do kamiennej figury Matki Jastrzębi, by wysłuchać przepowiedni. Nie była ona dla panującego optymistyczna. Jej końcowe słowa brzmiały: "Narodzi ci się syn. On jest jedyną nadzieją tego kraju. Ale ty, królu, zmusisz go, by wziął do ręki miecz i zwrócił się przeciwko tobie. Zanim to nastąpi, wieczna zima panować będzie w twoim królestwie." Wstrząśnięty władca, gdy tylko żona powiła królewicza, wypędził go z zamku. Myślał, że w ten sposób zdoła zmienić swoje przeznaczenie Życie królewiczowi ocala ptasznik wychowujący Krzysztofa na dorodnego młodzieńca z zadziwiającym znamieniem: jastrzębim piórkiem we włosach. Po dwudziestu latach król Jastrzębi wyrusza na podbój szczęśliwego, wiosennego państwa króla Ubalda i w trakcie bitwy ginie z ręki ptasznika, w rzeczywistości własnego syna, który intronizowany przechodzi próbę serca i dobroci chcąc poślubić Violę - córkę Ubalda. Powraca wiosna, ale ręce po władzę wyciąga też ciągle knujący intrygi na dworze Ordon, podsuwający królowi myśl sięgnięcia po moc żywiołów zaklętą w jastrzębim medalionie. Miłość księżniczki pozwala ocalić dla nieszczęsnego króla godną śmierć w ludzkiej postaci, a nie pół - jastrzębiego straszydła.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Baśń irlandzka
2019.07.13 00:12:09
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski