Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TU STALINOGRÓD

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2013
  • Barwny, 49 min

W marcu 1953 roku kilkusettysięczne miasto zniknęło z map Polski. Z dnia na dzień przestały istnieć Katowice, a w ich miejsce pojawił się Stalinogród. Był to oczywiście hołd oddany zmarłemu wodzowi rewolucji, Józefowi Stalinowi. Kto podjął taką decyzję? Jak mieszkańcy Górnego Śląska (bo wraz ze zmianą nazwy miasta zmieniono również nazwę województwa na stalinogrodzkie) zareagowali na taką niespodziankę. Machina propagandowa w ciągu kilkunastu godzin doprowadziła do zniknięcia z powierzchni ziemi ogromnego organizmu miejskiego, błyskawicznie wymieniono szyldy, pieczęcie, urzędowe druki. Autorzy filmu opowiadają o tym niezwykłym, ponadtrzyletnim okresie próbując odkryć także to, co było nieobecne w ówczesnych przekazach medialnych: o sferze obyczajowej, nocnym życiu i artystycznej awangardzie. Całość została okraszona bogatymi materiałami archiwalnymi i anegdotami także o tym, że Stalinogród jako miejsce urodzin, może być przyczyną osobistych kłopotów. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.04.02 00:11:08
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl