Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DYBOWSKI 1863

  • Film fabularny - krótkometrażowy
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2013
  • Barwny, 22 min

Film zrealizowany na zlecenie Narodowego Centrum Kultury w ramach obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Scenariusz oparty na pamiętnikach Benedykta Dybowskiego.
Słynny polski uczony i odkrywca, był w Powstaniu Styczniowym Komisarzem Rządu Narodowego na Litwę i Białoruś. Gdy powstanie chyliło się ku upadkowi, Dybowski otrzymał rozkaz zniszczenia najtajniejszych dokumentów powstańczego rządu. Rozkazu jednak nie wykonał. Co zatem stało się z dokumentami? Film odsłania tę tajemnicę, opowiada historię zaangażowania Dybowskiego w powstańczą konspirację, aresztowania go przez Rosjan, przesłuchań na Cytadeli i skazania na śmierć wraz Romualdem Trauguttem. Wiele wskazuje na to, że ukryte przez Dybowskiego dokumenty Rządu Narodowego wciąż tkwią tuż pod murami Uniwersytetu Warszawskiego. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PAMIĘTNIK DRA BENEDYKTA DYBOWSKIEGO OD ROKU 1862 ZACZĄWSZY DO ROKU 1878
AutorBenedykt Dybowski
2017.11.10 01:26:02
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman