Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEZNANI SPRAWCY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, 25 min

Pierwszego zwerbowano w zakładzie karnym w Grudziądzu w latach 70. Drugiemu kierownik ochrony więziennej w Bydgoszczy obiecał umorzenie czwartej sprawy karnej, dzięki czemu uniknąłby wydłużenia wieloletniego wyroku. Tak zostali konfidentami SB. Działali głównie w więzieniach, przekazując służbie więziennej informacje wyciągnięte podstępnie od współtowarzyszy z celi. Niekiedy zlecano im wykonanie zadania za murami. Dokonywali np. czynów, które potem usiłowano zarzucić upatrzonym osobom. Działali jako nieznani i bezkarni sprawcy. W filmie, w rozmowie z prof. Andrzejem Rzeplińskim z Komitetu Helsińskiego opowiadają o swojej przeszłości i metodach jakie stosowali. Ich zwierzenia przeplatają wspomnienia działaczy opozycji z lat 80. o spotkaniach z konfidentami SB, wśród nich: Zbigniewa Romaszewskiego, Jerzego Pruszyńskiego, Andrzeja Ruxa, ks. Stanisława Małkowskiego i Jerzego Wierzbickiego. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 08:42:50
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency