Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BYŁA WOJNA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2013
  • Barwny, 55 min

Film to częściowo inscenizowana rekonstrukcja wydarzeń wojennych w małym podkarpackim miasteczku Rymanowie, zamieszkałym przed wojną przez 3 narody: Polaków, Żydów oraz Rusinów. Wojna i okupacja bezwzględnie zniszczyły wcześniejszy świat: Rymanowa Zdroju, modnego uzdrowiska odwiedzanego przez arystokrację, Rymanowa chasydzkiego, siedziby dworu cadyka Menachema Mendla oraz Rymanowa łemkowskich jarmarków. Linię narracji tworzą zdania nigdy wcześniej nie publikowanych pamiętników z okresu wojny, zapis cierpień, marzeń i myśli dwojga żydowskich dzieci, Polaka ze Lwowa ukrywającego się w Rymanowie, niemieckiego żołnierza ale także dokumentalny zapis ze współczesnego Rymanowa. Rozmowy z żyjącymi w Ameryce dawnymi żydowskimi mieszkańcami i z Łemkami, którzy zostali wywiezieni w ramach "Akcji Wisła", z młodymi Polakami, którzy zorganizowali obchody rocznicy likwidacji rymanowskiego getta i z chasydami, którzy modlą się dziś na grobach rymanowskich cadyków.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 01:24:28
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency