Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIGDY NIE ZAPOMNIJ KŁAMAĆ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  USA
 • Rok produkcji:
  2012
 • Barwny, 56 min

Marian Marzyński (ur. W 1937 r.), Polak żydowskiego pochodzenia, scenarzysta, dokumentalista. Związał swoje życie i swoją karierę filmową ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie mieszka i tworzy od lat 70. ubiegłego stulecia. Odniósł duży sukces w USA jako dokumentalista, jest laureatem nagrody Emmy z dokument o katastrofie lotniczej. Reżyseruje filmy dokumentalne dla amerykańskiej telewizji publicznej PBS.
W "Nigdy nie zapomnij kłamać" opowiada o własnych dramatycznych przeżyciach z dzieciństwa, a także przywołuje wspomnienie innych żydowskich dzieci, ocalonych - jak on sam - z warszawskiego getta.
Marian Marzyński miał zaledwie dwa lata, gdy wybuchła II wojna światowa. Dziecko holocaustu, ocalał z Zagłady dzięki pomocy wielu ludzi. Wówczas kłamstwo było wybawieniem, kluczem do przetrwania. Dzieci z warszawskiego getta przeżyły, dzięki ukrywaniu swojego żydowskiego pochodzenia.
Po latach reżyser wraca z kamerą do Polski, by przywołać Warszawę z czasów wojny, straszny i bolesny okres w swoim życiu. Dobrzy ludzie sprawili, że mały Marcyś przeżył wojnę. Z Zagłady ocalały również inne dzieci, wraz z nimi reżyser odbywa teraz wędrówkę w czasie, wraca do przeszłości, o której nigdy nie da się zapomnieć. Powstał przejmujący film o strachu, bólu, o cierpieniu. Dokument o dzieciach, których dzieciństwo przypadło na najgorsze czasy. Widz ogląda film oczami małych świadków tamtych tragicznych wydarzeń. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
   
 • Scenariusz
   
 • Zdjęcia
  Jason Longo
   
  Jean de Segonzac
  z roku 1981
 • Montaż
  Jason Longo
   
  Irene Su
   
 • Reżyseria montażu
  Raoul Rosenberg
   
 • Współpraca montażowa
  Jake Fuller
  w napisach określenie funkcji: Asystent montażysty
  Evan Grothjan
  w napisach określenie funkcji: Asystent montażysty
  w napisach określenie funkcji: Asystent montażysty
 • Kierownictwo produkcji
   
 • Asystent kierownika produkcji
   
   
   
 • Produkcja
  Marz Associates
   
2017.02.11 01:33:22
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl