Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZWEDZI W WARSZAWIE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1991
 • Premiera:
  1991. 09
 • Gatunek:
  Film kostiumowy, Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny, 85 min

Ekranizacja wydanej w 1901 roku powieści dla młodzieży Walerego Przyborowskiego o tym samym tytule.
Jest rok 1655. Wojska szwedzkie pod wodzą Karola Gustawa napadły na osłabione wojnami i wewnętrznymi waśniami państwo polskie. W okupowanej Warszawie zaroiło się od szpicli i agentów gubernatora. Szwedzi grabili i niszczyli, rabowali cenne księgozbiory i dzieła sztuki, nie oszczędzono nawet klasztorów i kościołów. Mieszczanie znienawidzili okrutnych grabieżców, a gubernatora nazywali wcielonym diabłem. Trzej nastoletni chłopcy Maciej, Kacper i Kazik z pomocą pana Rafałowicza postanawiają wypędzić Szwedów z Warszawy. Pan Piotr opowiada im o lochach biegnących pod miastem, o których dowiedział się od budowniczego - włoskiego architekta, męża swojej siostry. Wspólnie odnajdują tajne przejście w kamienicy przy Mostowej. Wojsko hetmana Czarnieckiego ruszają na odsiecz walczącemu miastu, przedostają się do lochów. Tymczasem oddziały króla Jana Kazimierza atakują z zewnątrz. Szwedzki gubernator zostaje pojmany. Zwycięzcy ucztują na zamku. Hetman wznosi toast za Warszawę, króla i dzielnych mieszczan.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SZWEDZI W WARSZAWIE
Powieść
AutorWalery Przyborowski

Nagrody
schowaj

 • 1992
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-tytuł najgorszego filmu festiwalu
  12 Festiwal Polskich Filmów dla Dzieci i Młodzieży (luty)
 • 1992
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek"
  Nagroda Jury Młodzieżowej Akademii Filmowej; 12 Festiwal Polskich Filmów dla Dzieci i Młodzieży (luty)
2023.01.18 01:48:21
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski