Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ORKIESTRA

 • Spektakl telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2013
 • Premiera:
  2013. 12. 04
 • Barwny, 83 min

Zdjęcia do telewizyjnej "Orkiestry" kręcone były m.in. w szybach kopalni w Lubinie, ponad 600 metrów pod ziemią. Powstała produkcja, która nie jest ani tradycyjną rejestracją spektaklu teatralnego, ani "przeniesieniem". To propozycja na pograniczu gatunków, odwołująca się do stylistyki filmowej i najlepszych wzorców teatru telewizji. Podstawą tekstu "Orkiestry" stały się relacje i wspomnienia pracowników KGHM – tych aktualnych i tych, którzy choć w kopalni już nie pracują, to doskonale pamiętają początki „miedziowego raju”. W oparciu o te wspomnienia, opowieści, relacje i anegdoty, twórcy „Orkiestry” w konwencji ballady opowiadają o tym, jak powstawało mityczne eldorado ściągające przybyszów z całej Polski. A także o tym, jak w sennych miasteczkach budziły się wielkomiejskie ambicje i apetyty na "lepszą przyszłość".
W tle losów członków górniczego zespołu muzyków pobrzmiewają echa historycznych wydarzeń: walki z wodą przy głębieniu pierwszych szybów, pochodów pierwszomajowych, uroczystości milenijnych i słynnego biskupiego „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, tragedii sierpnia 1982 roku, strajków przeciw prywatyzacji... Pojawia się Krzysztof Kieślowski kręcący propagandowy film, a także Edward Gierek prowokowany perspektywą naftowego eldorado i "polskiego Kuwejtu". Całość osadzona została w klimacie, któremu najbliżej do realizmu magicznego: wśród żywych pojawiają się postaci z górniczych wierzeń i przesądów. Jest patronka "dobrej śmierci", Święta Barbara i strzegący podziemnego bogactwa Skarbek.
Mitologię w spektaklu budują też anegdoty – o partyjnej działaczce, która odkryła w Lubinie pokłady ropy, o pierwszomajowych pochodach i cwaniakach, którzy próbowali za bezcen kupić miedziowy interes. Mamy tu cały korowód barwnych postaci, charakterystycznych typów i typków, członków górniczej orkiestry, ich przełożonych, żon, kochanek, reżimowych aparatczyków, cwanych dorobkiewiczów i kopalnianych duchów. "Orkiestra" to bowiem opowieść o ludziach na tle kolejnych epok – od PRL-u po raczkujący kapitalizm... – Tak naprawdę, to wtedy wszystko się rozpadło. Nic nas wcześniej nie podzieliło, dopiero pieniądze – mówi jedna z bohaterek "Orkiestry".
"Orkiestra" w reżyserii Jacka Głomba teatralną premierę miała ponad dwa lata temu. Powstała na zamówienie KGHM z okazji 50-lecia miedziowego kombinatu. Nieprzypadkowo premiera odbyła się w cechowni Zakładów Górniczych Lubin. Przedstawienie grane było także w ZG Rudna, Hucie Miedzi Głogów i Ścinawie na długo przed tym, zanim trafiło na teatralną scenę w Legnicy. Także dlatego, że według jego twórców prawdziwe historie warto grać w "prawdziwych miejscach". Co ciekawe, nie wszyscy miedziowi górnicy zakochali się w "Orkiestrze" od pierwszego wejrzenia. Po premierze protestował m.in. chór męski działający przy KGHM, który domagał się ocenzurowania spektaklu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:21:10
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor