Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JOLANTA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2013
 • Premiera:
  2013. 12. 29
 • Gatunek:
  Opera
 • Barwny, 100 min

  Nagranie zostało zrealizowane podczas prób i spektaklu z udziałem publiczności w dn. 28-29 września 2009 r. w Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu.

Filmowa wersja spektaklu operowego na podstawie jednoaktówki Piotra Czajkowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego.
W "Jolancie" nie ma klimatu poetyckiej bajki. Reżyser idzie za mrocznym tropem twórczości Czajkowskiego i przypomina, że napisał on "Jolantę" u schyłku swojego życia, kiedy podobno dwukrotnie podejmował próby samobójcze. Tytułowa bohaterka jest niewidoma, żyje w wyimaginowanym świecie; w rzeczywistości nie mieszka w zamku, tylko w pomalowanej szpitalną farbą klatce, a otaczają ją nie przyjaciółki i mamka, tylko zimne pielęgniarki. Spektakl przenosi nas w świat mroków, nieznany widzącym, dodatkowo podkreślony przez scenografię. W końcowej scenie Jolanta odzyskuje wzrok dosłownie i w przenośni, ale nie jest to szczęśliwe zakończenie. Jej ślub jest ponury i przypomina bardziej pogrzeb.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
JOLANTA
Opera
MuzykaPiotr Czajkowski
LibrettoModest Czajkowski (na podstawie sztuki "Córka króla Rene" Heinricha Herza)
PrzekładPiotr Widlicki
2018.01.14 23:43:15
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor