Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SIEWCA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2014
 • Barwny, 52 min

Bohaterem filmu jest mieszkaniec dzielnicy Studziwody w Bielsku Podlaskim, Doroteusz Fionik. Białorusin, obywatel Polski z dziada pradziada, absolwent prawosławnego seminarium duchownego i czynny psalmista. Założyciel Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach (baza materialna składa się z tradycyjnej zagrody podlaskiej będącej wcześniej własnością jego dziadków odrestaurowanej przez bohatera, oraz domu mieszczańskiego uratowanego przed wyburzeniem), redaktor pisma etnograficznego "Bielski gościniec", autor książek o historii regionu.
Założył zespół autentycznego folkloru podlaskiego "Żemerwa" prowadzony przez jego siostrę Annę Fionik, organizuje cykliczne imprezy etnograficzno-folklorystyczne w województwie podlaskim z udziałem zespołów folklorystycznych z Podlasia i białoruskiego Polesia. Podczas ekspedycji etnograficznych na tym obszarze zapisuje autentyczny folklor, wydaje płyty z zapomnianymi pieśniami.
Jest też rolnikiem, z pomocą rodziny w tradycyjny sposób prowadzi kilkuhektarowe gospodarstwo. Zboże młóci cepem, kosi sierpem i kosą. Sieje własnymi rękami. Jednak za najważniejszą swoją powinność uważa propagowanie kultury duchowej i materialnej podlaskich Białorusinów, by wzorem ewangelicznego siewcy, te ziarna "padły na ziemię żyzną i plon wydały, jedno stokrotny, drugie sześćdziesięciokrotny, a inne trzydziestokrotny". Mt 13,8.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2015
  Nagroda im. Macieja Łukasiewicza (przyznawana przez SDP)
  Wyróżnienie
 • 2014
  Koszyce (Międzynarodowy Festiwal Telewizji Lokalnych)-Grand Prix "Złoty Żebrak"
  za "oryginalne wykorzystanie obrazów siewu i zbioru zboża jako metafory realnego życia"
 • 2014
  Mińsk (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Chrześcijańskich Filmów i Programów Telewizyjnych "Magnificat")-Nagroda Rejonowego Komitetu Wykonawczego w Głębokiem
 • 2014
  Mińsk (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Chrześcijańskich Filmów i Programów Telewizyjnych "Magnificat")-Nagroda Międzynarodowego Prawosławnego Festiwalu Filmowego "Wstriecza" w Obnińsku
 • 2014
  Kijów (Międzynarodowy Festiwal Kina Prawosławnego "Pokrow")-Nagroda im. Siergieja Łosiewa za reżyserię
 • 2014
  Kijów (Międzynarodowy Festiwal Kina Prawosławnego "Pokrow")-Dyplom Specjalny
  za pracę operatorską
 • 2014
  Moskwa (Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów Telewizyjnych "Radonież")-Nagroda
 • 2014
  Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego-Nominacja w kategorii: Wideo
 • 2014
  Warszawa (Festiwal Filmów Edukacyjnych "Edukino")-Wyróżnienie
  w kategorii: Kultura
2017.11.18 02:23:36
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency