Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZBRODNIA

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2014
 • Premiera:
  2014. 10. 16
 • Gatunek:
  Film kryminalny
 • Barwny, 3 odcinki x ok. 43 min


  Lokacje: Półwysep Helski, Gdynia.

  Okres zdjęciowy rozpoczął się 29 maja 2014.

  Emisja: 16 - 30 października 2014.

  Serial jest polską wersją serialu szwedzkiego "Morden i Sandhamn" realizowanego od roku 2010 na podstawie powieści Viveci Sten. Dotychczas powstało 5 serii tego serialu (każda seria liczy po 3 odcinki).

Pomysł na "Zbrodnię" został zaczerpnięty z serialu "Morden i Sandhamn", zrealizowanego na podstawie bestsellerowej powieści "Still Waters", której autorką jest Viveca Sten. Szwedzka pisarka, absolwentka studiów prawniczych, na rynku wydawniczym zasłynęła głównie cyklem kryminałów, gdzie protagonistą jest komisarz Thomas Andreasson, któremu w rozwiązywaniu krymianlnych zagadek pomaga przyjaciółka z dawnych lat, Nora Linde. Akcja rozgrywa się na Sandhamn.
Twórcy "Zbrodni" zamienili szwedzką wyspę na równie malownicze plenery Półwyspu Helskiego. To właśnie tu dochodzi do tragicznych wydarzeń. Spokojny dotąd żywot mieszkańców i urlopowiczów burzy ujawniona tajemnica z przeszłości. Zaczyna się od wyłowienia z morza pewnego topielca. Okazuje się jednak, że nie jest to zwykłe utonięcie. Wkrótce zostają ujawnione kolejne szokujące odkrycia. Śledztwo prowadzi komisarz Tomasz Nowiński. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy policja odnajduje następne tajemnicze ofiary. W kryminalną intrygę wplata się wątek romantyczny. Między komisarzem Nowińskim, a spotkaną przypadkowo po latach przyjaciółką Agnieszką, rodzi się uczucie. Małżeństwo kobiety z apodyktycznym mężem zaczyna przeżywać kryzys.

Odcinek 1: Atrakcyjna prawniczka Agnieszka Lubczyńska spędza wraz z rodziną wkacje nad polskim morzem. Kobieta jest znudzona swym na pozór idealnym życiem. Zwierza się ze swoich małżeńskich kłopotów sąsiadce, pani Henryce. Na domiar złego urlop Agnieszki zakłóca niespodziewane wydarzenie. Kobieta odkrywa w morzu zwłoki mężczyzny. Na miejsce zdarzenia przyjeżdża komisarz Tomasz Nowiński, a towarzyszy mu przydzielona do śledztwa ambitna posterunkowa Monika Krajewska. Okazuje się, że Tomek i Agnieszka znają się jeszcze z liceum. Początkowo komisarz uważa, że utonięcie mężczyzny jest przypadkowe. Ale nazajutrz zostaje odnaleziona kolejna ofiara, Ewa Miernus, która jest siostrą topielca. Pierwszym podejrzanym w sprawie tajemniczych zgonów jest miejscowy rybak, z którym kobieta spędziła ostatnie godziny życia.
Odcinek 2: Szefowa komisarza, Maria Wolska, uważa, że problemy z przeszłości jej podwladnego mają wpływ na efekty pracy i mogą zaważyć na toczącym się śledztwie. Kiedy jednak kariera Tomka wisi na włosku, wstawia się za nim. Agnieszka angażuje się w dochodzenie. Wspólna praca zbliża ich do siebie na tyle, że Tomek decyduje się wyjawić jej swoją tajemnicę. Mąż Agnieszki, Cezary, zauważa, że żonę zaczyna łączyć z policjantem coś więcej. Ogarnia go uczucie zazdrości, co powoduje napięcie między małżonkami. W trakcie sprawy na jaw wychodzą nowe okoliczności, które wskazują, że podejrzany rybak wcale nie musi być mordercą.
Odcinek 3: Podczas zabawy w starym bunkrze, dzieci Agnieszki odnajdują szkielet. Okazuje się, że kości należą do biologicznego ojca pierwszej ofiary i męża sąsiadki Agnieszki, pani Henryki. Elementy układanki zaczynają łączyć się w całość. Wydaje się, że rozwiązanie kryminalnej zagadki jest bliskie, ale właśnie wtedy sprawca morderstw porywa Agnieszkę. Uwięziona kobieta, która cierpi na cukrzycę, nie ma przy sobie niezbędnej do życia insuliny.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NA SPOKOJNYCH WODACH
Powieść
AutorViveca Sten

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2022.09.18 00:28:57
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego