Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Z MARMURU, ŻELAZA, NADZIEI...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2013
  • Barwny, 24 min

Jak to się zaczęło? Wejście do kin w roku 1977 "Człowieka z marmuru" Andrzeja Wajdy jest sensacją - swego rodzaju prefiguracją papieskich słów z pierwszej pielgrzymki i buntu Polaków w sierpniu 1980 roku. Ten film zmieni polską świadomość. Rządzący komuniści oraz tajne służby dochodzą więc do wniosku, że Wajda jest zagrożeniem - zakładają mu teczkę, którą zamkną dopiero w lipcu 1989 roku, gdy reżyser będzie już senatorem wybranym w pierwszych wolnych wyborach.
I przez ten czas, choć o tym nie wie, Wajda jest zawsze na oku i podsłuchu tajniaków. Tajniak w pierwszym raporcie pisze o nim: "…reprezentuje antysocjalistyczną postawę w środowisku twórczym. Ma niechętny, zabarwiony emocją, stosunek do ZSRR". Generał Kiszczak naciska, żeby zniszczyć "Kamarylę Wajdy". Nawet Jurij Andropow, szef radzieckiego KGB, zauważa, że reżyser odsłonił swe antysocjalistyczne poglądy. A premier Jaroszewicz pointuje: "Wajda? Jak chce, to niech wyjedzie z Polski. Będzie o jednego wroga mniej". Mają rację - kolejne filmy to potwierdzają. A triada "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza" i nakręcony już w wolnej Polsce "Wałęsa. Człowiek z nadziei" układa się w niezwykły opis walki twórcy z systemem o wolną Polskę.
I o tym opowiada ten film. Został on oparty o książkę Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki, autorów takich hitów jak "Ryszard Kapuściński: nie ogarniam świata" i "Marek Edelman. Życie. Do końca". Tym razem jest to opowieść o tym jak władze i tajne służby rozpracowywały reżysera i nadały mu kryptonim "Luminarz" - czyli o tym jak nakręcić ważny film i nie dać się złamać. Autorzy o swej książce: Nasza książka pokazuje nieznanego Wajdę, ale stara się zrozumieć czasy, a przede wszystkim - je opisuje. To swego rodzaju polityczna biografia reżysera, pełna anegdot i nieznanych historii odnalezionych w archiwach IPN. Ale to również opis relacji na styku artysta-władza - i po prostu zwycięstwa prawdziwej Sztuki.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.01.19 00:07:08
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman