Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STASZEK

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1994
 • Gatunek:
  Film montażowy
 • 33 min

Kontynuacja tematu "Tata Kazika" w konwencji filmu montażowego, zbudowanego z materiałów archiwalnych i filmów fabularnych lat 60. Wykorzystano tu nieznane piosenki Staszka Staszewskiego (1925 - 1972), ojca Kazika - lidera grupy Kult. Fikcyjny świat filmu fabularnego zderza się z dokumentalnymi wypowiedziami ludzi, którzy znali Staszka opisując - na sposób postmodernistyczny - świat barda lat 60.
Rodzina Staszewskich na warszawską Pragę przyjechała z Pabianic, tuż przed wojną. Po powstaniu Staszek znalazł się w obozie w Mauthausen. Przeżył, wrócił do kraju, ukończył architekturę, zajmował dość eksponowane stanowisko, ale nigdy pracy i rodziny nie traktował serio, stał się za to niezastąpionym bywalcem bankietów. Przy zastawionym stole z gitarą śpiewał swoje piosenki. W końcu wyjechał z kraju, do Paryża. Tam pracował jako kreślarz, wieczorami zaś grywał w małych kafeteriach. Wśród emigracyjnych przyjaciół krążyły jego nagrania wykonane "domowym" sposobem. Piosenki docierały czasem również do kraju. Ocalił je od zapomnienia, już po śmierci ojca, Kazik Staszewski. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 07:58:34
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych