Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NAD

Autorski spektakl Mariusza Bielińskiego. Tekst otrzymał prestiżową Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną w 2009 r.
Bohaterem spektaklu jest niesłusznie skazany za morderstwo Jakub, który odsiaduje wieloletni wyrok. Gdy po kilkunastu latach zostaje uniewinniony i wychodzi na wolność, nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Poszukuje jedynego świadka, którego fałszywe zeznania doprowadziły do jego skazania. Prawdę wyjawia mu psycholog więzienna, na której Jakub dokonuje gwałtu. Okazuje się, że poszukiwany przez skazanego świadek to jego ojciec. Wydał syna ze strachu przed nim, widział go bowiem zakrwawionego na miejscu zbrodni. Teraz ten mści się na ojcu w okrutny sposób. Morduje go i ponownie trafia za kratki. W więzieniu popełnia samobójstwo.
Jakub do końca odmawia widzeń z matką, która z równym poświęceniem i miłością próbuje z nim nawiązać kontakt zarówno wtedy, gdy niewinnie go skazano, jak i później, gdy rzeczywiście był mordercą.
Pomimo drastycznych wątków zawartych w fabularnej warstwie sztuki, tekst przypomina biblijną przypowieść o kondycji człowieka i naturze Boga, dzięki poetyckiemu językowi, jakim posłużył się autor. Biblijna stylizacja języka dramatu łączy się z zawartą w nim celną obserwacją obyczajową małomiasteczkowej społeczności i sensacyjną fabułą, która jednak nie jest opowiedziana wprost, a jedynie sygnalizowana w ciągu luźno ze sobą powiązanych scen. Siłą sztuki jest jej wielowymiarowość, niezwykła poetyckość oraz precyzyjna konstrukcja, pozwalająca utrzymać napięcie od początku do końca. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NAD
Dramat
AutorMariusz Bieliński

Nagrody
schowaj

 • 2015
  Houston (WorldFest-Houston International Film Festival)-Silver Remi
  w kategorii: Dramatic Independent Experimental Film and Videos
 • 2017
  Warszawa (Teatroteka Fest)-Nagroda za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne
 • 2017
  Warszawa (Teatroteka Fest)-Nagroda za pierwszoplanową rolę męską
2022.05.21 07:14:18
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl