Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W PIĄTĄ STRONĘ ŚWIATA

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1990
 • Premiera:
  1992. 07. 02
 • Gatunek:
  Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny, 8 odcinków x ok. 45 min

Serial zrealizowany na podstawie dwóch powieści Adama Bahdaja, "Telemach w dżinsach" i "Gdzie twój dom, Telemachu". Twórczość tego pisarza, lubianego przez młodych czytelników i wysoko cenionego przez krytykę, okazała się też niezwykle wdzięcznym materiałem dla filmowców - na podstawie jego powieści powstały cieszące się sporym powodzeniem telewizyjne seriale dla młodzieży "Paragon, gola", "Wakacje z duchami", "Stawiam na Tolka Banana", "Do przerwy 0:1" (również serial dla dorosłych "Trzecia granica"). Czytelnicy i widzowie dostrzegli ciepły humor, optymizm przenikający jego pisarstwo, intrygujące, a czasem sensacyjne fabuły i doskonałe wyczucie języka młodzieżowego (nie mylić ze slangiem). Bohaterami jego książek często bywali młodzi niepokorni czy dzieci o trudnych charakterach i skomplikowanej sytuacji osobistej, poszukujacy swojej szansy i miejsca w życiu. Film "W piątą stronę świata" to nie pozbawiona dramatyzmu saga rodzinna, obrazująca odwieczny związek krwi między ojcem a synem, ale także siłę przyjaźni, która pozwala odnaleźć prawdziwą, głęboką więź pomiędzy obcymi sobie ludźmi.
Bohater tej opowieści, 14-letni Maciek Łańko, mieszka w domu dziecka. Jego matka nie żyje, ojca nie zna, właściciwie nic pewnego o nim nie wie. Tymczasem Władysław Michalski, oficer - mechanik statku handlowego, dowiaduje się, że Maciej jest jego synem. Pragnie poznać chłopca, więc zabiera go na jeden dzień do Gdańska, podając się za jego "wujka". Wspólnie spędzony czas owocuje obopólną sympatią, mężczyzna i chłopak chcieliby zostać razem.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

NIESPODZIEWANA WIZYTA (1)

 • Odcinek serialu
 • 46 min

NOWI PRZYJACIELE (2)

 • Odcinek serialu

Michalski nagle znika. Nie daje znaku życia, chociaż miał się przecież spotkać z Maćkiem. Chłopak ucieka z domu dziecka, chcąc za wszelką cenę odnaleźć ojca. W trakcie wędrówki, nad jeziorem, poznaje ciekawego człowieka, nazywanego przez wszystkich Jojo. Mężczyzna jest miłośnikiem czystej przyrody, zamiłowanym globtroterem, szukającym w życiu "piątej strony świata". Maciej Łańko zaprzyjaźnia się ze swym nowym znajomym.

PACZKA Z WYBRZEŻA (3)

 • Odcinek serialu
 • 46 min

Maciek Łańko spotyka na swojej drodze wielu różnych młodych ludzi. Romeo, Fuga, Szajba, Dorota wciągają go w swoje sprawy i problemy życiowe. Jojo nadal czuwa nad chłopakiem. Dzięki niemu Maciek dowiaduje się, że jego ojciec nie wypłynął w rejs, jak sugerowano, lecz został aresztowany w związku z aferą przemytniczą na wielką skalę. Część załogi jego statku była uwikłana w nielegalny przewóz srebra.

GDZIE JEST OJCIEC ? (4)

 • Odcinek serialu
 • 45 min

Maciek spotyka się z ojcem na więziennymi podwórku. Michalski zapewnia go, że jest niewinny. W oczekiwaniu na wyjście ojca z aresztu chłopak zgadza się mieszkać u państwa Olskich. Obiecuje zaopiekować się ich synem Grzegorzem, członkiem młodzieżowego gangu.

PRZYJACIÓŁ POZNAJE SIĘ W BIEDZIE (5)

 • Odcinek serialu
 • 46 min

CIĘŻKA PRÓBA (6)

 • Odcinek serialu
 • ok. 45 min

Pomimo problemów ze swym podopiecznym, który należy do młodzieżowego gangu, Maciek Łańko zaprzyjaźnia się z Grzesiem. Państwo Olscy są mu ogromnie wdzięczni, że wyciągnął do ich syna pomocną dłoń. Chłopak decyduje się jednak opuścić gościnny dom. Wyjeżdża w Bieszczady, gdzie zatrzymał się i pracuje Jojo. Razem mieszkają w leśniczówce. Maciek zaprzyjaźnia się z Hanią, córką leśniczyny.

MĘSKA SPRAWA (7)

 • Odcinek serialu
 • ok. 45 min

Maciek i jego opiekun zadomowili się na dobre w leśniczówce pani Kasprzykowej. Turaj, dla przyjaciół Jojo, pracuje przy wyrębie lasu. Okolicznych mieszkańców niepokoją wieści o kłusownikach, którzy grasują w bieszczadzkiej głuszy. Leśniczy Masłoń podejrzewa, że Turaj może mieć coś wspólnego z ludźmi, którzy postrzelili jelenia. Maciek wie, że Jojo istotnie kontaktował się z tajemniczym, groźnie wyglądającym Brzegą, jednak jest pewien, że jego przyjaciel nie mógłby dopuścić się przestępstwa.

GDZIE TWÓJ DOM TELEMACHU ? (8)

 • Odcinek serialu
 • ok. 45 min

Michalski i Maciek płyną razem. Rejs odbywa się po morzu Śródziemnym skąd Maciek pisze list do swego ukochanego przyjaciela Joja. Bez niego wszakże nie może być "piątej strony świata".

2022.05.21 07:15:00
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman