Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Z TWARDEJ GLINY ZBUDOWANE...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 13 min

Drobna, zgrabna, ładna, łagodna - powie każdy kto na drodze zobaczy Iwonę. Ambitna, silna, czasem okrutna - powie ten, kto zobaczy ją na ringu.
Jedna z tysięcy olkuskich piwnic. Zimna, szara i obskurna. Uderzenia słychać już na parterze - rytmiczne, mocne, przerywane oddechem Duży czerwony worek treningowy rzuca się kolorem w oczy, podobnie jak rękawice na drobnych dłoniach dziewczyny. Uderza ile sił, a pot płynie po twarzy. Ogromny wysiłek.
Waga - pięćdziesiąt kilka kilogramów, wzrost - nieco ponad sto sześćdziesiąt centymetrów. Przypomina raczej modelkę niż bokserkę. Ale to nie jest aranżowana sesja zdjęciowa - to jeden z wielu takich treningów.
W piwnicy Iwona z workiem boksuje kilka godzin dziennie. Ale boksuje się nie tylko z nim. Także z życiem.
W drzwiach piwnicy, na małym krzesełku siedzi jej matka. Sekunduje z zegarkiem w ręku. Blada, trochę pokurczona, widać doświadczona życiem. Ojciec zostawił je kilka lat temu. Decyzję podjął zaraz po tym, gdy usłyszał diagnozę: stwardnienie rozsiane. Zostawił chorą żonę i czwórkę dzieci. Wcześniej poniżał i bił. Opiekunką, przyjaciółką, a czasem i lekarką została Iwona. Sprząta, gotuje, a potem schodzi do piwnicy. Nie raz słyszała: upór zaprowadzi Cię daleko.
I zaprowadził na najwyższe podium. Iwona jest mistrzynią Polski juniorów w swojej kategorii wagowej. Doszła do tego dzięki sobie i matce.
Wspierają się nawzajem. W radości i smutku. W piwnicy. W dodatku nie swojej. Pożyczyła ją sąsiadka wzruszona ich losem. Danuta - matka Iwony - jest nauczycielem, trenerem, sędzią. A wszystko na tych kilku szarych, zimnych metrach. Mistrzyni Polski ćwiczy tu bo nie stać jej na dojazdy na treningi. Kilka złotych to zbyt wiele. Szesnastolatka nie zarabia - jej praca to piwnica i dom.
To historia kobiet, które walczą: o medale i o siebie. Walczą jak lwice, a motywacją są właśnie one. Historia więzi, które próbują przezwyciężyć chorobę i ludzkie siły. Historia o tych z twardej gliny zbudowanych. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:53:29
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency