Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CRACKING ENIGMA. THE UNTOLD STORY

  • Tytuł polski: ENIGMA. NIEZNANA TAJEMNICA

w HEROES OF WAR. POLAND

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Wielka Brytania
  • Rok produkcji:
    2013
  • Barwny, 46 min

Odcinek poświęcony maszynie szyfrującej. W powszechnej opinii złamanie kodu Enigmy przypisuje się brytyjskim kryptologom, pracującym w czasie II wojny światowej w Bletchley Park. Jednak dzieje walki z tym najbardziej w tamtym czasie skomplikowanym szyfrem rozpoczęły się już kilkanaście lat przed wybuchem wojny. Polska, stojąc w obliczu zagrożenia ze strony hitlerowskich Niemiec, podjęła się na początku lat 30. pozornie niemożliwego zadania odczytania szyfrogramów, kodowanych przez niemiecką, elektromechaniczną maszynę szyfrująca. Biuro Szyfrów zleciło to zadanie grupie wybitnych matematyków. Wielki wysiłek Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego zakończył się sukcesem. Złamali kody Enigmy i zbudowali swoją wersję Enigmy, dzięki czemu polski wywiad odczytywał ściśle tajne, niemieckie depesze, poznając hitlerowskie plany wojenne. Projekt przerwały zmiany, jakie Niemcy wprowadzili w konstrukcji Enigmy oraz wybuch wojny. Polacy zdążyli przekazać owoce swojej pracy Brytyjczykom.
Po klęsce wrześniowej polscy kryptografowie schronili się we Francji. Brytyjczycy, zainspirowani sukcesami Polaków, kontynuowali pracę nad łamaniem kodów Enigmy. Ich powodzenie zależało od utrzymania w tajemnicy sukcesów polskich kryptologów, co stało się trudne, gdy niektórzy z nich wpadli w ręce Niemców. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski