Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CICHOCIEMNI. SILENT AND UNSEEN

  • Tytuł polski: CICHOCIEMNI. NIEWIDZIALNI ŻOŁNIERZE

w HEROES OF WAR. POLAND

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Wielka Brytania
  • Rok produkcji:
    2013
  • Barwny, 46 min

Bohaterami filmu są cichociemni - żołnierze, partyzanci Polskich Sił Zbrojnych desantowani do okupowanej Polski podczas II wojny światowej w celu prowadzenia nieregularnej walki z niemieckim okupantem oraz organizowania i szkolenia polskiego ruchu oporu w kraju. Inwazja katastrofalnie wpłynęła na potęgę militarną Polski. Czołgi i samoloty zostały zniszczone lub uziemione. Ale wielu wysoko wykwalifikowanych polskich bojowników uciekło z więzienia i uniknęło śmierci. W Europie działali pod przywództwem rządu na uchodźstwie, który przeniósł się do Wielkiej Brytanii. Tam, pod czujnym okiem brytyjskiej Special Operations Executive, zostały utworzone nowe siły bojowe, nazwane "cisi i niewidzialni" lub cichociemni. To właśnie oni jako spadochroniarze rozpoczęli powroty do ich rozdartej wojną ojczyzny. Odbywali szkolenia w zakresie operacji specjalnych, walki ręka w rękę, szpiegostwa, sabotażu. Ich celem było dostanie się do Polski i zorganizowanie oporu w jednostkach bojowych. Jednak lądowanie w Polsce było dla nich biletem w jedną stronę. Odizolowani od Wielkiej Brytanii przez odległość i barierę w postaci nazistów w okupowanej Europie, byli narażeni na śmiertelne niebezpieczeństwo. W filmie zobaczymy historie cichociemnych opowiedziane ustami ludzi, którzy zostali wyszkoleni i walczyli obok siebie, po czym byli desantowani do Polski. Ich wkład w walkę to akcje od sabotażu po walki uliczne, udział w powstaniu warszawskim, aż po szpiegostwo i pomoc w każdej walce przeciwko nazistom. Niestety w powojennej Polsce byli oni oskarżani przez Sowietów o szpiegostwo na rzecz wroga. Przetrwali ci, którzy wytrzymali te represje i utrzymali w tajemnicy swoją działalność aż do upadku komunizmu. Teraz mogą opowiadać o swoich bohaterskich akcjach. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl