Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAPALNICZKA

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1970
 • Premiera:
  1970. 07. 02
 • Czarno-biały, 52 min

  Lokacje: Warszawa (Rynek Starego Miasta, Port Lotniczy Okęcie).

Krzysztof Szmagier w pamięci kilku pokoleń widzów zapisał się głównie jako autor popularnych seriali "Przygody psa Cywila" i "07 zgłoś się". Oba są do dziś chętnie oglądane, mimo że zrealizowano je w czasach PRL-u. Mniej znany, choć z pewnością godny uwagi, jest dorobek Szmagiera jako dokumentalisty. "Podpisanie kapitulacji", "Operacja V2", "Władysław Sikorski", "Bo wolność krzyżami się mierzy", "18 maja - Monte Cassino", "Suita styczniowa", "Jeden dzień w Londynie", "Kwiecień w Portugalii", "Ostatnie tango w białej Rodezji", "Spotkanie nadziei", "Dzień na Manhattanie" to utwory, zdradzające nie tylko kierunki zainteresowań twórcy, lecz także solidny warsztat i umiejętność podpatrywania rzeczywistości.
"Zapalniczkę" zrealizował Szmagier niemal równolegle z "Przygodami psa Cywila". Jej głównym bohaterem jest młody inżynier Jacek Leman, który zostaje zaproszony na sympozjum naukowe do Wiednia. Jeden z kolegów pożycza mu walizkę, by mógł łatwiej przewieźć swoje rzeczy. Leman nie wie jednak, że ukryto w niej 10 tysięcy dolarów. Wkrótce właściciel walizki niespodziewanie ginie w wypadku samochodowym. Na miejscu tragicznego zdarzenia policja znajduje zapalniczkę, która być może stanowi klucz do rozwiązania zagadki jego nagłej śmierci. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.05.20 00:22:52
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman