Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZALEGŁY URLOP

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1978
 • Premiera:
  1979. 01. 26
 • Barwny, 53 min

Maria, samotna starsza kobieta, jest architektem. Kieruje pracownią w dużym biurze projektowym. Zespół, którego jest szefową, staje nagle przed wielką szansą. Dawno złożony projekt fabryki łożysk, po długim rozpatrywaniu przez zjednoczenie, został w końcu zaaprobowany. Teraz naglą terminy - zjednoczeniu zależy, aby za dwa lata fabryka rozpoczęła produkcję. Pracownicy liczą na wysokie premie. Tymczasem Maria, główny projektant, upiera się przy koncepcji dokładnego wykonania projektu, która co prawda opóźni realizację, ale przyniesie wielomilionowe oszczędności. Atmosfera w pracy zaczyna robić się nieznośna - pracownicy wiedzą, że Maria ma rację, ale jej upór pozbawi ich premii. Jej bezkompromisowość zaczyna doskwierać także szefom biura. Proponują wyjazd na urlop, później naciski stają się bardziej brutalne. Po powrocie z urlopu Maria dowiaduje się, że zjednoczenie poparło jednak jej stanowisko. Dyrekcję biura projektów zmieniono. Ponieważ stanowisko Marii jest już obsadzone, rozpoczyna ona pracę nad realizacją swojego projektu w charakterze szeregowego członka zespołu. Pojawia się także wątek życia osobistego bohaterki - samotnej, starszej kobiety, której niepowodzenia zawodowe wpływają na intymne przeżycia i odwrotnie.
Zofii Mrozowskiej, grającej filmową Marię, partneruje Jerzy Bińczycki, który do roli samotnego mężczyzny nie mogącego uporać się ze stratą żony wniósł dużo ciepła i refleksyjności.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

2023.01.18 01:49:23
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski